ZUS rozważa wprowadzenie kolosalnej zmiany w 13. i 14. emeryturach. Ekspert nie ma wątpliwości

ZUS rozważa wprowadzenie kolosalnej zmiany w 13. i 14. emeryturach. Ekspert nie ma wątpliwości Źródło: BeatriceBB/Pixabay

Emerytura - zarówno trzynasta, jak i czternasta -to dodatkowe źródło dochodów dla licznej grupy seniorów w Polsce. Coraz częściej pojawiają się głosy, o zmianach w systemie emerytalnym, a jednym ze scenariuszy jest całkowite zniesienie dodatkowych świadczeń. Obecnie ZUS rozważa wprowadzenie ogromnych zmian, które w rozmowie z mediami potwierdził ekspert.

Emerytura tzw. trzynastka zostanie wypłacona już na wiosnę przyszłego roku. Parę miesięcy później, bo już na jesieni, seniorzy otrzymają kolejne dodatkowe świadczenie tzw. czternastkę. Wypłaty świadczeń w znacznym stopniu obciążają budżet państwa, a ekonomiści i eksperci są zdania, że trzynastki i czternastki powinny zostać całkowicie wycofane. Debata nad emeryturami trwa. Jeden z ekspertów ZUS nie ma wątpliwości co do zmian, jakie należy wprowadzić już niebawem. 

Emerytura zbyt mocno obciąża budżet państwa?

Członek rady nadzorczej prof. Robert Gwiazdowski zdradził w rozmowie z portalem "Super Expres", że wszelkie wydatki, jakie ponosi państwo, by opłacić trzynastki i czternastki, zbyt mocno obciążają budżet. Co więcej, jest zdania, że zdecydowanie lepiej dla seniorów byłoby, gdyby emerytury nie były opodatkowane. 

– System emerytalny jest do zmiany, bo z roku na rok będzie coraz gorzej. Dodatki typu „13” i „14” to wabik wypuszczony przez polityków. Budżet państwa nie jest bez dna.  Z całą pewnością emerytury bez podatku są korzystniejsze dla samych seniorów, to także rozwiązanie mniej obciążające dla budżetu. Podatek dochodowy trzeba generalnie obniżać - zaznaczył. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Emerytura bez podatku? Rozwiązanie lepsze niż trzynastka i czternastka

Ekspert jest zdania, że opodatkowanie świadczeń emerytalnych, jest pomysłem kuriozalnym, który generuje potężne koszty. To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się pomysł, by zrezygnować z podatku od emerytury. Od jakiegoś czasu PSL razem ze Związkiem Emerytów Polskich apeluje, by wprowadzić takie rozwiązanie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Widzowie nie mieli pojęcia, prawda była ukrywana. Chodzi o Bandziorka z "Chłopaków do wzięcia"

2. Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta

3. Wyciekła prawda o ojcu małej Madzi. Powalające, co zrobił po tragicznej śmierci córeczki

- Pobieranie od emerytur podatku PIT tylko zwiększa koszty. Bo jak państwo ściąga ze składek i podatków płaconych na bieżąco, powiedzmy, 1000 zł na emeryturę, po czym zabiera emerytowi 170 zł podatku, to tylko generuje koszty poboru podatków na emerytury i od emerytur. Lepiej (…) zostawiać mu te 1000 zł, zamiast dawać 13. emeryturę - zaznaczył w rozmowie z "Businnes Insider". 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Małgorzata Rozenek-Majdan straciła posadę w TVN. Nikt nie spodziewał się takiego ciosu
  2. Była ikoną TVP, wiodła życie jak w bajce. Najnowsze doniesienia są bardziej niż przykre
  3. W głowie się nie mieści. Mama dostała w szkole do podpisu oburzający dokument, każdy z rodziców go otrzymał
  4. Dobierają się do emerytur Polaków. Ujawniono, co się dzieje
  5. Jurek Owsiak jest wściekły. Publicznie nie przebierał w słowach

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News