Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce

Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce Źródło: Pixabay/ frycyk01

Emerytura wkrótce wzrośnie. Państwo przeznacza na podwyżkę świadczeń miliardy złotych i wiadomo już, ile dostaną na rękę seniorzy. Niektórzy mogą oczekiwać naprawdę znacznego dodatku finansowego.

Emerytura wzrośnie w marcu przyszłego roku. To właśnie wtedy dochodzi do waloryzacji świadczeń, na którą z niecierpliwością czekają seniorzy. Wiadomo już, o ile wzrosną emerytury w 2020 roku, a rząd przeznaczy na waloryzację gigantyczną kwotę 7 mld 160 mln złotych. Te pieniądze zostaną rozdzielone proporcjonalnie do pobieranej emerytury.

Emerytura wzrasta. Dodatkowe kilkadziesiąt złotych miesięcznie

Całościowy koszt waloryzacji - wspomniane ponad 7 mld złotych - robi wrażenie, jednak po rozbiciu kwoty na wszystkie osoby upoważnione do otrzymywania emerytur i rent, ostateczna suma przedstawia się już skromniej, lecz wielu z pewnością ułatwi spokojne życie. Świadczenia wzrosną o 3,24 procent, co oznacza, że kwota podwyżki zależy od wysokości już wypłacanej emerytury.

Senior otrzymujący od ZUS 1100 złotych miesięcznie, po marcu 2020 roku dostanie ok. 35 złotych więcej. Osoba, do której przychodzi przelew w wysokości 2200 zł, może liczyć na ok. 71 złotych podwyżki. Prawdopodobnie nie każdy emeryt i rencista czuje się usatysfakcjonowany taką kwotą, lecz trzeba pamiętać, że trochę pieniędzy uda się też zaoszczędzić dzięki zmianom w PIT, dzięki czemu z pewnością wiele osób odczuje ulgę w domowym budżecie. 

Waloryzacja plus podatek. W przyszłym roku można trochę zaoszczędzić

W marcu 2020 dojdzie do waloryzacji rent i emerytur, ale już w październiku tego roku w życie wchodzi obniżka podatku dochodowego PIT. Teraz wynosi on 18 procent, po zmianach spadnie do 17 procent. Obniżka obowiązuje do progu dochodowego w wysokości 85 528 zł w skali roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny alarm RCB w Polsacie. Przygotujcie się dziś na najgorsze, znajdźcie bezpieczne schronienie
2.Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Pewną oszczędność przyniesie już rozliczenie podatku w przyszłym roku. Z racji wprowadzenia nowej stawki na ostatni kwartał roku, wysokość PIT nie wyniesie 18 procent, a 17,75 procenta. Za 2020 rok będziemy już rozliczać się wg nowej, pomniejszonej stawki 17 procent. Jak wylicza portal Money.pl, waloryzacja i obniżka podatku może przynieść niektórym emerytom nawet ponad 100 złotych miesięcznie więcej.

Projekt ustawy o obniżce PIT trafił do Sejmu. Minister finansów, Marian Banaś, opisuje go jako "pierwszą od 10 lat istotną i realną obniżkę podatku".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ojciec Marii Sadowskiej, gwiazdor programu "Tęczowy Music Box" oskarżony o pedofilię. Miał zgwałcić kilkadziesiąt dziewczynek [18+]
  2. Znana piosenkarka była bita przez partnera, znęcał się również nad ich małą córką. Jej wyznanie jest wstrząsające
  3. Alicja pojechała na wakacje do Łeby. Nigdy tam nie dotarła, policja ma portret mordercy, pomóżmy go znaleźć
  4. Wszystko się nagrało i trafiło do sieci. Nagle w Lidlu wszyscy zaczęli tańczyć, niektórzy Polacy przecierali oczy ze zdumienia
  5. Ruszył proces ws. zabójstwa Adamowicza. Ale w ławie oskarżonych nie zasiadł morderca, szokujące informacje

Źródło: Money.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News