Nawet kilkaset złotych więcej dla emerytów. Ale nie dla wszystkich

Nawet kilkaset złotych więcej dla emerytów. Ale nie dla wszystkich Źródło: Pixabay/ Arcaion

Emerytura osób niepełnosprawnych może być zasilona o nawet kilkaset złotych. Wszystko dzięki ustawie, nad którą debatował w ostatnich dniach Sejm. Jednak pieniądze nie trafią do wszystkich.

Emerytura lub renta, która wynosi ponad 1600 zł sprawia, że osoba niepełnosprawna nie otrzyma nowego dodatku. Wszystko przez próg dochodowy, od którego uzależniane będzie wypłacanie świadczeń. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przyznawany tylko w przypadku nieprzekroczenia owej granicy.

Emerytura plus świadczenie nie mogą przekroczyć progu dochodowego

Sejm poparł podczas środowego posiedzenia poprawkę Senatu dotyczącą ustawy o dodatku 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę". Prace nad ustawą zostały więc zakończone, dzięki czemu część osób niepełnosprawnych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie mogło korzystać z miesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych. Program ma ruszyć w październiku.

Istotne jest jednak to, że nie wszyscy niepełnosprawni będą mogli z dodatku korzystać. Emeryci i renciści nie mogą bowiem przekroczyć progu dochodowego w wysokości 1600 złotych. Dodatek w pełnej wysokości - 500 zł - otrzymają tylko te osoby, których renta czy emerytura nie przekracza 1100 złotych brutto (935 złotych na rękę). Zasada "złotówka za złotówkę" oznacza, że dodatek będzie pomniejszany wraz ze wzrostem emerytury. Czyli osoby mające 1101 świadczenia dostaną 449 zł dodatku, za 1110 złotych - 490 dodatku itd. Według informacji "Faktu", najniższy dodatek wyniesie złotówkę i jest przeznaczony dla niepełnosprawnych otrzymujących emeryturę lub rentę w wysokości 1599 złotych.

Dodatku trzeba pilnować samemu. Nie jest automatyczny

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bardzo istotna jest informacja, że dodatek nie jest przyznawany automatycznie. Trzeba się o niego upomnieć. Od 1 października zainteresowani mogą składać wnioski do ZUS, KRUS i instytucji emerytalno-rentowych dla służb mundurowych. Na rozpatrzenie ich i podjęcie decyzji urzędnicy będą mieli 30 dni. 

Emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy będą wliczane do dochodów. Z kolei nie będzie brana pod uwagę renta rodzinna. Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, podkreślał w Sejmie, że do progu 1600 zł nie będzie wliczany zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatki i dochody z pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed śmiercią Anna Przybylska miała jedno życzenie. Jej przyjaciółka po latach zdecydowała się o tym opowiedzieć. Będziecie płakać
  2. Andrzej Duda klęczy przed Kaczyńską! Ujawniono nieznane zdjęcie sprzed lat. Co na to Agata Duda?
  3. Wzmocniła lakier esencją z czosnku. Żadne paznokcie hybrydowe nie są tak imponujące
  4. Gwiazdor TVN nigdy nie ukrywał problemów ze strasznym nałogiem. Ujawnił całą prawdę
  5. Ta matka była bardziej pijana niż Kamil Durczok. Już jest w rękach policji
  6. Ratownicy pogotowia stwierdzili zgon jego córeczki. Sam podjął reanimację, nie mogli uwierzyć w to co się stało później

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News