Emerytura po waloryzacji
Arkadiusz Ziółek East News
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Emeryci nie dowierzają. Rząd zadecydował, informacja o pieniądzach dla seniorów gruchnęła jak grom z jasnego nieba

Emerytura wielu Polaków może już wkrótce znacząco wzrosnąć. Rząd podjął ważne decyzje, o kulisach których postanowił poinformować publikując nowelizację ważnej ustawy. Nikt nie spodziewał się tego, że w grę wchodzić będą takie sumy. Informacja o pieniądzach dla seniorów gruchnęła jak grom z jasnego nieba. Emeryci nie mogą uwierzyć.

Emerytura i renta wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu, mogą wzrosnąć w nadchodzącym roku nawet o 50 złotych. Przygotowano nowelizację ustawy, która ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wielu świadczeniobiorców może liczyć na dodatkowe pieniądze.

Z ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówZ ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówCzytaj dalej

Emerytura będzie w przyszłym roku nieco wyższa

Emerytura wielu Polaków pozostawia wiele do życzenia. Wiele osób, pomimo wieloletniego stażu zawodowego, otrzymuje środki, które nie są wystarczające na pokrycie kosztów podstawowych produktów spożywczych, rachunków oraz wizyt lekarskich i medykamentów. W dramatycznej sytuacji są szczególnie ci, którzy przez dekady pracowali na tak zwanych "śmieciówkach". Rząd planuje podjęcie działań, które poprawią warunki bytowe seniorów.

- Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania - napisano w uzasadnieniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur na rok 2021 będzie znana dopiero w lutym. Rząd postanowił jednak zdradzić kulisy swoich planów i zapowiedział znaczące podwyżki świadczeń. Seniorzy, bez względu na wskaźnik waloryzacji, dostaną przynajmniej o 50 złotych więcej. To podstawowe założenie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Podczas lipcowego posiedzenia rząd zaproponował, by w 2021 roku jako podstawę do wzrostu świadczeń przyjąć wskaźnik 3,84 procenta. Wciąż niejasna pozostaje kwestia kwotowo-procentowej waloryzacji emerytur na najbliższy rok. Gdyby weszła, dotyczyłaby tych świadczeniobiorców, którzy pobierają kwotę niższą niż 1600 złotych brutto.

Waloryzacja jest procesem, który ma dostosować świadczenia do zmieniających się realiów. W grę wchodzą dwa czynniki - rosnące ceny towarów i usług, czyli inflacja, oraz średni wzrost realnych wynagrodzeń w sektorze pracy z poprzedniego roku. Waloryzacji podlegają emerytury i renty z ZUS i KRUS, świadczenia przedemerytalne, renta socjalna.

Na mocy tegorocznej waloryzacji od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 złotych brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 900 złotych brutto. Na razie nie wiadomo, jaka będzie minimalna emerytura w 2021 roku.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował także wypłacenie trzynastej i czternastej emerytury. "Trzynastka" została już usankcjonowana ustawą i trafi do kieszeni seniorów już w kwietniu nadchodzącego roku. Jej wysokość to 1300 złotych brutto. Przysługuje wszystkim uprawnionym do pobierania świadczeń emerytalnych.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilny komunikat do Polaków. Ogromne ograniczenia zaczęły obowiązywać, wielu będzie rozczarowanych

2. Tragiczna wiadomość we Wszystkich Świętych. Dziś rano zmarł jeden z najwybitniejszych Polaków

3. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

Czternasta emerytura nie została na ten moment usankcjonowana. Gdy do tego dojdzie, zasili portfele emerytów prawdopodobnie w listopadzie 2021 roku i będzie zależna od tego, ile emeryt pobiera każdego miesiąca z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura każdego Polaka w 2021 roku może być zdecydowanie korzystniejsza niż obecnie. Rząd intensywnie pracuje nad kolejnymi udogodnieniami. Na szczegółowe informacje dotyczące konkretnych kwot, które trafią do rąk seniorów, trzeba jeszcze trochę poczekać.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zatrzymał auto na środku drogi, wyrzucił karton. W środku żywe stworzenia, o mało nie wpadły pod rozpędzone auta
  2. Tysiące Polaków w żałobie. Nie żyje prawdziwa ikona polskiego sportu, porażająca wiadomość
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważny
  7. Zjadł pozornie zwykłego banana, okazało się, że był warty fortunę. Na miejsce od razu wezwano policję

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet/Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News