12 000 plus dla 6,5 miliona Polaków. 5 roczników może dostać dodatkowe pieniądze?

12 000 plus dla 6,5 miliona Polaków. 5 roczników może dostać dodatkowe pieniądze? Źródło: gosiak1980/Pixabay

Emerytura z wyrównaniem z ZUS ma trafić nawet do 6,5 miliona Polaków. Pojawiła się propozycja, by pięć roczników otrzymało dodatkowe pieniądze. Kto będzie mógł skorzystać na zmianie prawa?

Emerytura ma zostać wyrównana dla osób, które zostały skrzywdzone przez zmianę prawa. Zgodnie z wyliczeniami aż 36 miliardów złotych ma trafić do seniorów, jeżeli dojdzie do przeliczenia świadczeń przez ZUS i wypłaty wyrównania. Wiadomo już, że politycy pracują nad tym, by nie tylko kobiety z rocznika 1953 mogły skorzystać z nowego prawa. Senat podjął już decyzję i wciąż będą prowadzone prace nad nowelizacją ustawy. 

Emerytura kobiet z rocznika 1953 zostanie wyrównana. Senat pracuje nad kolejną zmianą ustawy 

Dla przypomnienia, w 2013 roku zmienione zostało prawo. Od tego czasu osoby, które decydowały się na przejście na wcześniejszą emeryturę, otrzymywały mniejsze świadczenia. Mowa o kwotach pomniejszonych nawet o kilkaset złotych w każdym miesiącu. Ze względu na zmianę prawa pokrzywdzonych zostało wiele osób, a najbardziej kobiety urodzone w 1953, które skorzystały już z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W momencie zmiany prawa nie można było już nic zmienić. 

Prace nad wyrównaniem świadczeń prowadzone były od dawna. W końcu projekt nowej ustawy trafił do Sejmu i do Senatu. Sejm już uchwalił, by zostało wypłacone odszkodowanie przez ZUS. Kwota będzie wynosić średnio 12 tysięcy złotych, a emerytura została podniesiona o średnio 202 złote miesięcznie. W Senacie trwają teraz prace nad zmianą ustawy, żeby jeszcze więcej pokrzywdzonych seniorów mogło uzyskać wyrównanie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Emerytura i wyrównanie dla większej liczby pokrzywdzonych. Kto jeszcze skorzysta na zmianie prawa? 

W rozmowie z "Faktem" Marek Borowski zdradził więcej na temat prac, które trwają nad nowym prawem. Polityk jest zdania, że emerytury powinny zostać przeliczone nie tylko dla kobiet z rocznika 1953. Pokrzywdzeni zostali także pracownicy z innych roczników, którzy teraz powinni dostać zadośćuczynienie od państwa. 

- W takiej sytuacji jak te panie znalazły się też inne osoby, urodzone w 1950 lub 1952 roku, które pracowały w szczególnych warunkach i z tego powodu także przeszły na wcześniejszą emeryturę. One też wpadły w tę pułapkę - zdradził senator. 

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Kilkanaście pasażerów autokaru rannych, kłęby dymu. Trwa czarna seria na początek wakacji w Polsce

2. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło poważne zmiany. Zapadła ważna decyzja

Niestety, rząd nie chce się zgodzić na poprawkę zaproponowaną przez Borowskiego. Stanisław Szwed przedstawił wyliczenia dotyczące wypłaty dla roczników 1949-52, które miałyby wynieść 6 miliardów złotych rocznie, a przez 10 lat - 36 miliardów złotych. Senat nadal pracuje nad zmianą prawą. Jedno jest już pewne, przeliczenie świadczeń emerytalnych i wypłata wyrównania będzie możliwa dopiero za pół roku, ze względu na inne wypłaty, które realizuje teraz ZUS, w tym wypłaty w ramach tarczy antykryzysowej. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zasypiasz i niespodziewanie czujesz drgnięcie? Organizm wysyła ci ważny znak, musisz unikać spożywania 1 produktu, konsekwencje mogą być opłakane
  2. Koledzy z szatni dokuczają Jakubowi Błaszczykowskiemu. Wymyślili mu specjalny pseudonim
  3. Poważne ostrzeżenie jednego z banków w Polsce. Klienci mogą stracić wszystkie oszczędności
  4. Żałoba w Watykanie, nie żyje G. Ratzinger. Ujawniono jego ostatnie chwile, zachowanie braci porusza do łez
  5. W latach 90. miało je każde dziecko. Dzisiaj są warte nawet kilkaset tysięcy złotych
  6. Nie mieści się w głowie, co właśnie zrobił Andrzej Duda. Tysiące Polaków nigdy mu nie zapomną

Źródło: Fakt

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News