emerytura dodatkowe pieniądze
Unsplash.com, autor: eberhard grossgasteiger
Joanna Szwalikowska - 2 Stycznia 2021

Emeryci mogą zyskać nawet 2000 zł. Mają czas do 11 stycznia, trzeba się spieszyć

Emerytura wielu osób ma szansę zostać wzbogacona o dodatkowe pieniądze. Ci, którzy urodzili się w 1953 roku i są na wcześniejszej emeryturze, mają zaledwie 9 dni na złożenie wniosku i przejście na emeryturę powszechną. Na jakich zasadach odbywa się cały proces?

Emerytura jest świadczeniem przysługującym osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek, aby je pobierać, a także pozostawały aktywne zawodowe oraz opłacały składki ZUS. Osoby, które urodziły się w 1953 roku mają niepowtarzalną szansę na zyskanie dodatkowych pieniędzy. Zostało bardzo mało czasu.

Emerytura wzbogacona o 2000 złotych. Zostało tylko 9 dni na złożenie wniosku

Polacy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę, a urodzili się w 1953 roku, mają ostatnią szansę na to, by nowa emerytura została naliczona na bardzo korzystnych zasadach. Wszystko z powodu zmiany sposobu obliczenia emerytury powszechnej.

Mowa o osobach, które urodziły się w 1953 roku i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku, który został złożony przed 2013 rokiem. Do tej pory podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszona o emerytury, które pobrano wcześniej.

Polska zawodniczka nie żyje. 23-latka zmarła zaraz po Sylwestrze, tragiczne informacjePolska zawodniczka nie żyje. 23-latka zmarła zaraz po Sylwestrze, tragiczne informacjeCzytaj dalej

Dla osób, które objęły zmiany przepisów, obecnie nie stosuje się takiego pomniejszania. Oznacza to, że możemy otrzymać wyższe świadczenie. Aby skorzystać z nowych zasad obliczania emerytury, należy złożyć specjalny wniosek.

Mogą to zrobić osoby, które urodziły się w 1953 roku, pobierały emeryturę wcześniejszą (wniosek musiał zostać złożony przed 1 stycznia 2013 roku, decyzja mogła z kolei zostać wydana zarówno przed, jak i po tej dacie), nie posiadały ustalonej emerytury powszechnej, informuje portal „Fakt”.

Do kiedy można złożyć wniosek? Taką możliwość mamy do sześciu miesięcy od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Ostateczną datą jest więc 11 stycznia 2021 roku. Osoby, które chcą skorzystać z tej szansy mają tylko 9 dni na podjęcie działań.

Jeśli osoba, która spełnia wszystkie wymogi wypisane powyżej, nie zdąży złożyć wniosku na czas, jej emerytura powszechna zostanie pomniejszona o sumę kwot, jakie pobrane zostały na poczet emerytur wcześniejszych. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty przed upłynięciem tego terminu. W ten sposób uda nam się odzyskać pieniądze.

Z informacji, które udało się uzyskać portalowi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że nie wszystkie osoby mogą liczyć na otrzymanie wyższego świadczenia. W wielu przypadkach jest to jednak bardzo korzystna opcja.

- Tam, gdzie naliczenie powszechnej emerytury było korzystniejsze, podwyżka wynosi średnio 1000-2000 zł. Są też przypadki, kiedy nowo naliczona emerytura jest wyższa aż o 4000 zł brutto - poinformował „Fakt”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News