Likwidacja OFE zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo Polacy dostaną po 10 tys. zł

Likwidacja OFE zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo Polacy dostaną po 10 tys. zł Źródło: pixabay/gosiak1980

Emerytura Polaków nie będzie już zagrożona? Tak przynajmniej zapowiada minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Reforma Otwartych Funduszów Emerytalnych (OFE) ma uspokoić emerytów obawiających się o swoje środki.

Emerytura jeszcze do niedawna nie była wcale tak pewną sprawą. Afera z pieniędzmi z OFE z 2013 roku, gdzie prywatne pieniądze zostały przekazane do ZUS sprawiła, że emeryci zaczęli obawiać się o swoje fundusze. Teraz znowu padł na nich blady strach, kiedy ogłoszono likwidację Otwartych Funduszów Emerytalnych. Jednak jak uspokaja Jerzy Kwieciński - nie ma powodów do obaw.

Emerytura jest bezpieczna. Likwidacja OFE

W połowie kwietnia rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że OFE zostanie zlikwidowane, a pieniądze z niego będą mogły być przeniesione na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

- Zdecydowaliśmy się na likwidację OFE, by pieniądze wreszcie wróciły do Polaków. Niestety okazało się, że OFE działa inaczej, niż było planowane. To miały być nasze pieniądze, którymi mieliśmy dysponować, a są to środki publiczne, z których poprzedni rząd zabrał połowę środków. Zdecydowaliśmy się na ten kolejny krok, żeby pieniądze przekazać obywatelom. Polacy mogą liczyć średnio na 10 tys. zł, które trafią albo na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, albo na Indywidualne Konto Emerytalne - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla money.pl

Jak przyznał minister inwestycji i rozwoju, OFE mimo istnienia przez 20 lat nie działało tak, jak należy. Stwierdził także, że rząd chce budować oszczędności Polaków na emerytury, stąd zmiana w funkcjonowaniu ubezpieczeń emerytalnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie będzie jednak tak kolorowo. Przy przeniesieniu środków, trzeba będzie zapłacić podatek

W przypadku kiedy zdecydujemy się na przeniesienie pieniędzy do IKE, nie zostanie wpłacone 100% posiadanego przez nas funduszu. Zostanie od nas pobrany podatek 15%. Opozycja zarzuciła partii rządzącej zabieranie pieniędzy, aby zasilić nimi budżet państwa.

- Proszę zauważyć, jak działa IKE [...] Jeżeli chce pan tam oszczędzać, wprowadza pan tam środki, które już są po opodatkowaniu [...] Te środki, które mamy w OFE nie podległy opodatkowaniu. Dlatego z punktu widzenia prawnego, żeby uniknąć również kontestowania tego rozwiązania, że jest niesprawiedliwe, wprowadzamy opłatę o wysokości 15% [...] bo wyliczyliśmy, że 15% to efektywna stopa opodatkowania tego, co emeryci teraz otrzymują.

  1. Małgorzata Kożuchowska przekroczyła wszelkie granice. Pokazała coś, czego żaden Polak się nie spodziewał. Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co zobaczyli!
  2. Matka zabiła z zimną krwią niepełnosprawnego syna. Jej wytłumaczenie zwali was z nóg! Stracicie wiarę w ludzkość, jak to usłyszycie
  3. Nagranie, po którym odbierze wam mowę. Anna Mucha w koronkowym wdzianku zaprasza do swojego łóżka
  4. Brytyjczycy oburzeni i obrzydzeni do granic możliwości. Wszyscy mogą zobaczyć, jak księżna Diana umiera w 3D
  5. Rodzinny dramat Grażyny Torbickiej. Gwiazda i jej mąż przechodzą teraz bardzo trudne chwile
  6. Nie żyje wielki Polak. TVP przekazało smutne informacje, jego śmierć to ogromna strata dla nas wszystkich

Źródło: money

Następny artykuł