Likwidacja OFE zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo Polacy dostaną po 10 tys. zł

Likwidacja OFE zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo Polacy dostaną po 10 tys. zł Źródło: pixabay/gosiak1980

Emerytura Polaków nie będzie już zagrożona? Tak przynajmniej zapowiada minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Reforma Otwartych Funduszów Emerytalnych (OFE) ma uspokoić emerytów obawiających się o swoje środki.

Emerytura jeszcze do niedawna nie była wcale tak pewną sprawą. Afera z pieniędzmi z OFE z 2013 roku, gdzie prywatne pieniądze zostały przekazane do ZUS sprawiła, że emeryci zaczęli obawiać się o swoje fundusze. Teraz znowu padł na nich blady strach, kiedy ogłoszono likwidację Otwartych Funduszów Emerytalnych. Jednak jak uspokaja Jerzy Kwieciński - nie ma powodów do obaw.

Emerytura jest bezpieczna. Likwidacja OFE

W połowie kwietnia rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że OFE zostanie zlikwidowane, a pieniądze z niego będą mogły być przeniesione na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

- Zdecydowaliśmy się na likwidację OFE, by pieniądze wreszcie wróciły do Polaków. Niestety okazało się, że OFE działa inaczej, niż było planowane. To miały być nasze pieniądze, którymi mieliśmy dysponować, a są to środki publiczne, z których poprzedni rząd zabrał połowę środków. Zdecydowaliśmy się na ten kolejny krok, żeby pieniądze przekazać obywatelom. Polacy mogą liczyć średnio na 10 tys. zł, które trafią albo na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, albo na Indywidualne Konto Emerytalne - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla money.pl

Jak przyznał minister inwestycji i rozwoju, OFE mimo istnienia przez 20 lat nie działało tak, jak należy. Stwierdził także, że rząd chce budować oszczędności Polaków na emerytury, stąd zmiana w funkcjonowaniu ubezpieczeń emerytalnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie będzie jednak tak kolorowo. Przy przeniesieniu środków, trzeba będzie zapłacić podatek

W przypadku kiedy zdecydujemy się na przeniesienie pieniędzy do IKE, nie zostanie wpłacone 100% posiadanego przez nas funduszu. Zostanie od nas pobrany podatek 15%. Opozycja zarzuciła partii rządzącej zabieranie pieniędzy, aby zasilić nimi budżet państwa.

- Proszę zauważyć, jak działa IKE [...] Jeżeli chce pan tam oszczędzać, wprowadza pan tam środki, które już są po opodatkowaniu [...] Te środki, które mamy w OFE nie podległy opodatkowaniu. Dlatego z punktu widzenia prawnego, żeby uniknąć również kontestowania tego rozwiązania, że jest niesprawiedliwe, wprowadzamy opłatę o wysokości 15% [...] bo wyliczyliśmy, że 15% to efektywna stopa opodatkowania tego, co emeryci teraz otrzymują.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Małgorzata Kożuchowska przekroczyła wszelkie granice. Pokazała coś, czego żaden Polak się nie spodziewał. Fani nie mogą dojść do siebie po tym, co zobaczyli!
  2. Matka zabiła z zimną krwią niepełnosprawnego syna. Jej wytłumaczenie zwali was z nóg! Stracicie wiarę w ludzkość, jak to usłyszycie
  3. Nagranie, po którym odbierze wam mowę. Anna Mucha w koronkowym wdzianku zaprasza do swojego łóżka
  4. Brytyjczycy oburzeni i obrzydzeni do granic możliwości. Wszyscy mogą zobaczyć, jak księżna Diana umiera w 3D
  5. Rodzinny dramat Grażyny Torbickiej. Gwiazda i jej mąż przechodzą teraz bardzo trudne chwile
  6. Nie żyje wielki Polak. TVP przekazało smutne informacje, jego śmierć to ogromna strata dla nas wszystkich

Źródło: money

Następny artykuł