Sami nie wiedzą co robią? Rafalska dementuje doniesienia o zakazie handlu

Sami nie wiedzą co robią? Rafalska dementuje doniesienia o zakazie handlu Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Elżbieta Rafalska, minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej, była na dzisiejszej konferencji pytana o projekt zmian w ustawie o zakazie handlu. Czy czekają nas dalsze ograniczenia?

Elżbieta Rafalska wedle doniesień Radia Maryja zaprzecza, jakoby jej ministerstwo planowało z własnej inicjatywy zaostrzać istniejące przepisy o handlu w niedziele. Przypomnijmy, że ustawa obowiązująca od wiosny zeszłego roku wchodzi w życie etapami - w obecnym roku możliwe jest prowadzenie handlu jedynie w ostatnie niedziele miesiąca. Od przyszłego 2020 roku sklepy będą mogły prowadzić działalność tylko w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Sejmie pojawił się obecnie projekt posłów PiS, którzy chcą wprowadzić zmiany do obowiązującej ustawy. Od razu pojawiły się pytania, czy to oznacza, że przepisy zostaną zaostrzone. Tym bardziej że to nie pierwszy raz, kiedy PiS wprowadza ustawę, a następnie rychło ją nowelizuje.

Część oponentów partii rządzącej sugeruje, że politycy PiS nie potrafią dogadać się między sobą w elementarnych kwestiach, jak stanowienie prawa. Rząd wprowadza swoje ustawy, które następnie są nowelizowane przez posłów.

Minister Elżbieta Rafalska zapewnia: nie czeka nas żaden kolejny wstrząs

Szefowa resortu zaznaczyła, że złożony w Sejmie poselski projekt nie ma na celu dodawania kolejnych zakazów. - Nowelizacja, która była przygotowana przez posłów, nie wprowadzała i nie proponowała żadnych radykalnych zmian co do ilości ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość niedziel - tłumaczyła na konferencji Rafalska. Parlamentarny projekt skupia się na dokładniejszym zdefiniowaniu placówki pocztowej - najczęstszym bowiem sposobem na obejście handlowych restrykcji (istnieją 32 wyjątki od nich) jest zarejestrowanie sklepu jako agencji pocztowej. Chłodno przyjęte przed przedsiębiorców przepisy ustanawiają kary finansowe za ich łamanie - od tysiąca do nawet stu tysięcy złotych. Uporczywe nieprzestrzeganie prawa grozi karą ograniczenia wolności. Te obostrzenia także, zdaniem minister, nie podlegają zmianom. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

Nie tylko o zakazie handlu

Konferencja ministerstwa tyczyła się również waloryzacji emerytur oraz projekcji dalszego wzrostu płac w gospodarce narodowej. Jak donosi "Gazeta Wrocławska" Elżbieta Rafalska potwierdziła dziennikarzom, że od marca obecnego roku najniższa emerytura wyniesie 1100 zł. Rząd kończy przy tym z absurdalnie niskimi, parozłotowymi waloryzacjami emerytur - od tej pory najniższa waloryzacja, liczona w oparciu o wskaźnik inflacji, wynosić ma 70 złotych. To dobra wiadomość dla półtora miliona emerytów pobierających najniższe świadczenia. Minister ucięła tym oświadczeniem spekulacje o wprowadzeniu jednorazowego dodatku 500+ dla emerytów. Dodatkowo otrzymaliśmy opinię minister na temat wzrostu płac. W zeszłym roku realny wzrost wynagrodzeń według obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego ukształtował się na poziomie 5,3 proc. zbliżając się do założeń zeszłorocznego budżetu państwa. W tym roku wedle rządowych obliczeń możemy spodziewać się wzrostu średniej płacy do 4765 zł brutto (skok o 5,6 procent). - Jestem przekonana ze wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku będą rosły - mamy rynek pracownika. Konkurencyjność polskich firm nie może polegać na niskich kosztach pracy i jeśli się z tym nie uporamy, to nigdy nie wyjdziemy z pułapki średniego rozwoju, a młodzi ludzie będą wyjeżdżać zagranicę do pracy w tej sytuacji. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia musi rosnąć wydajność pracy. Myślę, że będzie to rok rosnących wynagrodzeń - tak jak jest w założeniach budżetowych - stwierdziła minister. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Gdzie mieszka Grażyna Torbicka? Gwiazda uciekła z Warszawy, by zamieszkać w takim miejscu?!
  2.  Barbara Kurdej-Szatan na randce z tajemniczym mężczyzną. Zapłacił jej za spotkanie 42 tysiące!
  3. Fenomenalny występ 13 latki w Voice Kids! Druga Roksana Węgiel?
  4. Niebezpieczne znalezisko w jedzeniu z Lidla. Mogło dojść do tragedii
  5. Legendarne słowa zmarłej gwiazdy Świata według Kiepskich. „Jak zostałem wieśniakiem”

 

źródło: Radio Maryja, Gazeta Wrocławska

Następny artykuł