Mimo, iż Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, wcale nie jest pewne w 100 procentach, że oficjalnie zostanie prezydentem. Musi zostać wybrany przez Kolegium Elektorów, a ci są naciskani, by zablokować jego wybór. Pierwszy republikański elektor już ogłosił, że na niego nie zagłosuje. Nie jest to jednak łatwe zadanie, aczkolwiek grupa Demokratów aktywnie działa i próbuje różnymi sposobami przekonać elektorów. Wyborcy Trumpa boją się, że część elektorów może zostać przekupiona, a nie przekonana argumentami. 

Christopher Suprun z Teksasu ogłosił, że nie odda swojego głosu elektorskiego na Donalda Trumpa. Jego oświadczenie zostało opublikowane w dzienniku „New York Times”. Powołuje się na intencje ojców założycieli USA, którzy wymagali by elektorzy dbali o „wykwalifikowanie, niezaangażowanie w demagogię i wolność od wpływów zagranicznych rządów” poszczególnych kandydatów. Suprun przekonuje, że Trump nie spełnia tych kryteriów.

Środowisko Demokratów próbowało zablokować wybór Trumpa za pomocą organizacji powtórnego liczenia głosów w poszczególnych stanach. Plany jednak się nie powiodły, bo zabrakło środków finansowych, a poza tym wszystko wskazywało na to, że powtórne liczenie i tak wykaże, że Trump wygrał uczciwie. Demokraci apelują więc do elektorów o zablokowanie wyboru Trumpa.

Najbardziej aktywnie działa grupa „Hamilton electors”. Jednakże, sami zdają sobie sprawę, że zadanie jest dla nich niesamowicie trudne. Trump teoretycznie zdobył w wyborach 306 głosów, więc potrzeba aż 37 elektorów by zablokować jego prezydenturę. Hillary Clinton i tak nie zostanie jednak prezydentem, bo w Kongresie rządzą Republikanie, a to właśnie Izba Reprezentantów w takim przypadku wyłoni prezydenta.

Zobacz również

...