Ekstraklasa: Co decyduje o miejscu w tabeli?

Ekstraklasa: Co decyduje o miejscu w tabeli? Źródło: Flickr.com/Maciej Baranowski

Ekstraklasa: co decyduje o miejscu w tabeli? Różnice punktowe na górze ligowej tabeli są na tyle niewielkie, że niewykluczone, iż o mistrzostwie Polski będą decydowały inne czynniki. Na co muszą zwrócić uwagę kibice?

Ekstraklasa: co decyduje o miejscu w tabeli w przypadku, gdy kluby uzyskają tę samą ilość punktów? System rozgrywek ligowych wymaga od organizatorów przygotowania się na taką ewentualność. W przypadku punktowego remisu istnieje wiele czynników decydujących na kształt tabeli. Kibiców można od razu uspokoić - regulamin Lotto Ekstraklasy nie przewiduje losowania. W skrajnym przypadku zdecyduje dodatkowy, rozegrany na neutralnym terenie baraż między zainteresowanymi drużynami. Taki mecz byłby z pewnością emocjonujący, lecz jest ostatecznością. 

Ekstraklasa: Co decyduje o miejscu w tabeli?

Na początek decyduje ilość punktów zdobyta w fazie zasadniczej sezonu. Polskie rozgrywki dzielą się bowiem na dwa etapy. Po 30 kolejkach tabela dzielona jest na pół. Pierwsza ósemka gra o mistrzostwo, druga - o utrzymanie w lidze.

Liderem po rundzie zasadniczej była Lechia Gdańsk z 60 punktami. Tyle samo oczek uzbierała Legia Warszawa. Trzeci kandydat do mistrzostwa, Piast Gliwice, zdobył 53 punkty. W przypadku remisu na koniec sezonu, Gliwiczanie będą więc zawsze niżej od Legii czy Lechii. Tu sprawa jest prosta. Inaczej w przypadku rywalizacji klubów z Gdańska i Warszawy. Nieprawdą jest bowiem popularne twierdzenie, że o kolejności decyduje miejsce zdobyte po fazie zasadniczej. Przepisy mówią tylko o punktach - a w tym przypadku oba kluby mają ich po 60. Trzeba więc sięgnąć do przepisów głębiej.

Ekstraklasa: regulamin rozgrywek

W przypadku punktowego remisu Ekstraklasa każe patrzeć kolejno na:

  • Bilans spotkań z rundy zasadniczej między zainteresowanymi. Co ciekawe, w obu meczach Lechii i Legii padły bezbramkowe remisy. Patrzymy więc dalej:
  • Bilans bramek i bilans bramek wyjazdowych w bezpośrednich meczach (0:0)
  • Bilans bramkowy z całego sezonu. Obecnie Legia jest lepsza o 3 bramki, lecz taką stratę łatwo w trzech meczach odrobić. Gdyby i tu się wyrównało, zdecydują...
  • Bramki strzelone w całym sezonie (obecnie 52:50 na korzyść Legii), a następnie -
  • Liczba zwycięstw we wszystkich meczach i...
  • Ilość wyjazdowych wygranych w rundzie zasadniczej. Jeśli i to nie przyniesie rozstrzygnięcia, liczyć będą się...
  • Żółte i czerwone kartki, którymi ukarane były zespoły (za kary przyznaje się punkty). Ostatnim punktem przed rozegraniem barażu jest...
  • Klasyfikacja Fair Play, tajemniczy ranking obejmujący m.in. kary zespołowe czy zachowanie na trybunach. Kibice nie zwracają na niego większej uwagi, lecz zdarzyło się już, że zdecydował o kolejności w ligowej tabeli.

Ekstraklasa zakończy się 19 maja. Niewykluczone, że kibice w Gdańsku i Warszawie będą gorączkowo zerkać w statystyki i liczyć bramki. Specyfika polskiej ligi, jej nieprzewidywalność sprawia jednak, że na pytane co decyduje o kolejności w tabeli każdy polski fan odpowie: przypadek.

Źródło: Ekstraklasa, Sporteuro

Następny artykuł