Wygląda na to, że Polska jest bardziej zagrożona atakiem ze strony ISIS, niż mogłoby się wydawać. Dotąd czuliśmy się bezpiecznie, będąc omijani przez kolejnych bojowników Państwa Islamskiego. To ma się całkowicie zmienić.

Jak ostrzega ekspert do spraw terroryzmu, Magdalena El Ghamari, Państwo Islamskie wyraźnie zaznaczyło w swoim komunikacie, dlaczego zaatakowało w Barcelonie. Zamach miał być zemstą za zaangażowanie Hiszpanii w operację Inherent Resolve, która jest prowadzona w Iraku i Syrii. To oznacza, że Polska jest kolejna na liście. Nasz kraj obok Włoch i Rosji jest jednym z najbardziej zaangażowanych w tej operacji.

– Al-Amak, czyli agencja prasowa Państwa Islamskiego powiedziała, że atak w Barcelonie jest spowodowany uczestnictwem Hiszpanii w operacji „Inherent Resolve”, która ma miejsce na Bliskim Wschodzie, mówimy o Iraku i Syrii. Patrząc w kontekście uczestnictwa w operacji „Inherent Resolve” my jako Polska jesteśmy też mocno zaangażowani, a na pewno dużo bardziej niż Hiszpanie – mówi ekspertka.

El Ghamari ostrzega ponadto, że atak w Polsce po prostu by się ISIS opłacił. Państwo Islamskie dopuszcza się aktów terroru, nie po to, by zabijać, ale by straszyć i skonfliktować. Do takich napięć w społeczeństwie Europy już doszło. Gdyby natomiast atak miał miejsce w Polsce, Europa byłaby całkowicie zszokowana.

– Od miesięcy widzimy, co się dzieje w kontekście kryzysu medialnego, w kontekście terroryzmu i to, jak łatwo każdego człowieka ze sobą skłócić, jeżeli chodzi o kwestie, które są bardzo ciężkie, które są związane bezpośrednio z bezpieczeństwem i narodowym, i międzynarodowym. Niestety, Polska tutaj na mapie tych potencjalnych ataków byłaby celem, który uwydatniałby tę zmianę taktyki, więc trzeba to oczywiście brać pod uwagę – podkreśliła El Ghamari.

źródło: msn.com

...

Zobacz również