Putin będzie miał problem. Odzyskaniem wraku Tupolewa zajmie się człowiek od zadań niewykonalnych

Putin będzie miał problem. Odzyskaniem wraku Tupolewa zajmie się człowiek od zadań niewykonalnych

Wrak rządowego samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w pobliżu lotniska Siewiernyj w Smoleńsku do dziś pozostaje w Rosji. Od czasu katastrofy smoleńskiej kolejne rządy RP próbują go odzyskać. Jak dotąd - nieskutecznie. Wszystkie próby nawiązania w tej kwestii współpracy ze stroną rosyjską kończą się stwierdzeniem, że w Rosji wciąż trwa śledztwo w sprawie katastrofy, a wrak jest najważniejszym dowodem.

Tak długo, jak wrak nie wróci do Polski - nie może zakończyć się także śledztwo polskiej prokuratury wojskowej. Wygląda jednak na to, że czas oczekiwania na wrak może ulec gwałtownemu skróceniu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął współpracę z  jednym z najlepszych prawników świata, ekspertem do spraw prawa międzynarodowego i człowiekiem, "który dokonuje niemożliwego".

Luis Moreno-Ocampo - były prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze został poproszony przez ministra Antoniego Macierewicza o pomoc w negocjacjach ze stroną rosyjską. W zeszłym tygodniu strony podpisały umowę.

Luis Moreno-Ocampo pochodzi z Argentyny i tam właśnie, w latach 80. zbierał pierwsze doświadczenie w procesach najważniejszych osób w państwie. Był oskarżycielem w procesie Jorge Rafaela Videli - argentyńskiego przywódcy wojskowego, który w latach 1976-81 stał na czele junty wojskowej rządzącej krajem. Później Ocampo został szefem prokuratorów przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. W swojej karierze bronił m. in. Diego Maradony i współpracował z wielkimi międzynarodowymi korporacjami, takimi jak gigant tytoniowy Philip Morris.

Obecnie Ocampo będzie zajmował się niuansami prawa międzynarodowego na linii Polska-Rosja. Jego zadaniem jest pomoc w odzyskaniu wraku Tu-154M, w którego katastrofie zginęli prezydent Lech Kaczyński z żoną i wielu najwyższych urzędników państwowych. Jak sam twierdzi, nie zamierza stawać po żadnej ze stron.

W mojej pracy (…) najważniejsza jest prawda. Wiem, że kiedy Polska odzyskała wolność, to Polacy odczuwali te same emocje, co Argentyńczycy, kiedy skończyły się rządy wojskowej dyktatury. Miałem okazję przekonać się, w jaki sposób prawda zmienia oblicze kraju - mówi Moreno-Ocampo.

Źródło: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.dziennik.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News