Kiedy internet obiegł kontrowersyjny film, na którym widać pożegnanie polskiej oraz amerykańskiej pary prezydenckiej, wiele osób zastanawiało się, czy się nie przewidziało. Gdy Donald Trump oraz Andrzej Duda wymienili już uścisk ręki, przywódca USA wyciągnął dłoń także do Agaty Kornhauser-Dudy. Ta jednak, jakby nie zauważając gestu, ominęła go i pożegnała się z Melanią Trump. Czy było to poprawne zachowanie?

Jako że o filmie z udziałem polskiej pierwszej damy zrobiło się wyjątkowo głośno, Newsweek poprosił o komentarz w tej sprawie historyka dyplomacji i eksperta protokołu dyplomatycznego, dr. Janusza Sibora. Specjalista stwierdził otwarcie, iż zachowanie Kornhauser-Dudy było jak najbardziej poprawne.

– Pierwsza dama zachowała się prawidłowo. Panie spędziły razem dzień, ich relacje, podobnie jak w przypadku prezydentów, stały się bardziej kordialne. Pożegnanie nie miało więc uroczystej formuły: nie było ani asysty wojskowej, ani czerwonych dywanów. W takiej sytuacji zasady protokołu zastępuje zwykła etykieta. Pierwsza dama, żegnając się w pierwszej kolejności z Melanią Trump, postąpiła słusznie – skomentował kontrowersyjną wymianę uprzejmości dr. Sibora. Nie zmienia to jednak faktu, iż Donald Trump nie wyglądał na zadowolonego, a raczej zadziwionego całą sytuacją. Dla jego żony mógł być to jednak wyjątkowo miły gest.

 

...

Zobacz również