Zdaniem Gerda Müllera, niemieckiego ministra do spraw rozwoju, szybko zachodzące zmiany klimatu i rosnący w zatrważającym tempie poziom demograficzny Afryki, będą zgubne dla Europy. Jak ostrzega Müller, w przyszłości Europę czeka zalew falą nie kilku milionów imigrantów, ale całych setek.

Co tydzień w Afryce przybywa kolejny milion mieszkańców tego kontynentu. Ludzie ci w przyszłości będą poszukiwać dla siebie i swoich dzieci perspektyw na lepsze życie. Jeśli nie znajdą ich u siebie, z pewnością zdecydują się na migrację do Europy. Jak ostrzegł Müller, Europa musi zmienić swoje podejście do problemu uchodźców, bo inaczej jej gospodarka nie wytrzyma kolejnych 100 milionów imigrantów.

– Jeżeli będziemy postępowali tak, jak dotychczas, mieszkańcy Afryki nie będą mieli innego wyjścia, jak wybrać się w drogę do nas – apelował Müller.

Problem Afryki będzie omawiany na szczycie G20, który odbędzie się w dniach 7-8 lipca w Hamburgu. Niemcy już niebawem mają też przekazać 300 milionów Euro krajom Afryki, w celu zwiększenia ich atrakcyjności w oczach prywatnych przedsiębiorców i zachęcenia ich do inwestycji. Müller ostrzegł jednak, że sama gospodarka i polepszenie warunków życia w Afryce to nie wszystko. Jeżeli nie uda się zatrzymać zmian klimatycznych i w Afryce z powodu gorąca nie da się żyć, czeka nas prędzej czy później ogromna fala imigrantów.

– Jeżeli nie zdołamy zatrzymać wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza, to w przyszłości na północ może wyemigrować ponad 100 milionów osób – podkreślił Gerd Müller.

...

Zobacz również