Specjaliści od zabezpieczeń w związku z odbywającymi się wyborami w Stanach Zjednoczonych zademonstrowali jak łatwo jest zhakować maszynę do głosowania, która jest używana w USA. 

Maszyna, którą użyto w demonstracji to Sequoia AVC Edge Mk1, czyli jeden z najczęściej wykorzystywanych modeli maszyn do głosowania w Stanach Zjednoczonych.

Zhakowanie maszyny jest możliwe jedynie przy bezpośrednim i fizycznym dostępie, ponieważ pracuje ona w trybie offline więc atak hakerski przez internet odpada.

Na opublikowanym w sieci nagraniu widzimy jak łatwo przy pomocy spreparowanej karty można wgrać nowe oprogramowanie do maszyny. Dzięki temu hakujący maszynę może zmienić wszystkie dane, od nazwy komisji wyborczej, poprzez ilość oddanych głosów, aż po dane osobowe kandydatów.

Eksperci zwracają również uwagę na to, że aktualnie używane w Stanach Zjednoczonych maszyny do głosowania są mocno przestarzałe a proces ich wprowadzania do obiegu odbywał się z ogromnymi naruszeniami zasad bezpieczeństwa.

Łatwość zhakowania tych urządzeń poddaje w wątpliwość nie tylko aktualne głosowanie, ale również głosowania z poprzednich lat. Władze jednak zdają się tym nie przejmować.

https://www.youtube.com/watch?v=Ss2fPvXBd7Y

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również