Znany amerykański politolog, George Friedman skomentował obecną sytuację w Europie. Jego zdaniem większość z obecnie dominujących państw chyli się ku upadkowi. Ekspert wypowiedział się również na temat Polski.

W Europie wasze położenie geograficzne, tu, na wielkich równinach północnoeuropejskich, połączone z mocną świadomością narodową, która was łączy, która pozwala podejmować ryzyko i wymagać poświęceń – to razem sprawia, że zastąpicie ośrodki siły. Jak to konkretnie zostanie zrobione, to zupełnie inna sprawa. Ale ja sądzę, że kiedy patrzymy na Rosję, kiedy patrzymy na kruszące się Niemcy i spojrzymy na Polskę, to zobaczymy niezwykle stabilne i relatywnie dobrze radzące sobie państwo – mówi o Polsce George Friedman.

Dodał również, że dobrą decyzją polskich władz było nieprzystąpienie do strefy euro. Jego zdaniem jest to pułapka, w którą nieświadomie wpadło wiele unijnych państw.

Okazuje się, i to nie jest specjalnie zaskakujące, że waluta jest wyceniana w interesie Niemiec. To oczywiście rozsądne, bo Niemcy to największa gospodarka, silnik napędzający Europę i musimy o nie dbać. Ale kiedy jesteś Włochem albo Hiszpanem, to płacisz za stabilność Europy podczas tego wyceniania waluty. Problem zaczyna się, gdy chcesz wyjść z Euro. Jest tylko jeden sposób – przekonuje amerykański ekspert.

Twierdzi, że z jednej strony waluty euro nie da się utrzymać na dłuższą metę, ale z drugiej nie da się jej w żaden sposób opuścić. W jego opinii przystępując do strefy euro kraje członkowskie, które się na to zdecydowały, straciły część swojej niezależności.

źródło: wsedno24.pl

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

Zobacz również