Kiedy humanistyczna część egzaminu ósmoklasisty?

Kiedy humanistyczna część egzaminu ósmoklasisty? Źródło: youtube.com/DobaTV

Egzamin ósmoklasisty - polski, matematyka i wybrany język obcy, z takimi przedmiotami będą musieli zmagać się uczniowie ostatnich klas podstawowych w tym tygodniu. Język polski na teście gimnazjalnym zawsze był najprostszy, czy podobnie będzie z egzaminem ósmoklasisty i to jego wyniki będą miały najlepszy współczynnik zdawalności?

Egzamin ósmoklasisty - polski odbywa się już w poniedziałek 15 kwietnia o godzinie 9 rano. Test będzie trwał 2 godziny i będzie się składał zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych. 

Egzamin ósmoklasisty - polski: testy i arkusze

Jak już wspominaliśmy, w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania otwarte, czyli takie, w których uczeń samodzielnie będzie musiał sformułować odpowiedzi, jak i zamknięte, czyli takie z jedną poprawną odpowiedzią spośród podanych. Test ma przede wszystkim sprawdzić umiejętności ucznia w argumentowaniu, wnioskowaniu oraz formułowaniu własnych opinii na podstawie tekstu.

Jedna część będzie ściśle związana z podanymi tekstami literackimi lub nie, to na ich podstawie, będzie trzeba udzielić poprawnych odpowiedzi, druga część to wypracowanie. Ósmoklasista dostanie arkusz egzaminacyjny i kartę odpowiedzi, to właśnie na niej zaznaczać będzie swoje odpowiedzi do zagadnień A, B, C, D. Do tej części nie sposób się przygotować, teksty, które pojawiają się później na egzaminie mają za zadanie sprawdzić, czy uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski z przeczytanego testu.

W kolejnej części nastolatek będzie miał do wyboru dwa tematy, z których musi wybrać jeden, na którego podstawie będzie pisał opracowanie powyżej 200 słów. Do wyboru będzie temat o charakterze twórczym, na przykład opowiadanie, lub charakterze argumentacyjnym, czyli rozprawka, artykuł bądź przemówienie. Będą one poruszały problematykę z lektur obowiązkowych, wśród nich jest Balladyna, Kamienie na szaniec, Zemsta, czy Mały Książę.

Arkusze do ćwiczenia znajdują się na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty będą podane 14 kwietnia, to wtedy do szkół trafią zaświadczenia razem z wynikami.

Próbny egzamin ósmoklasisty - język polski

W grudniu 2018 roku, w czasie trzydniowych próbnych egzaminów, uczniowie napisali także próbny test ósmoklasisty z języka polskiego, aby przygotować się i zobaczyć, jak będzie wyglądał ten, który czeka ich już w przyszłym tygodniu. Przeprowadzenie takich testów było dobrowolne i to szkoły decydowały, czy uczniowie go pisali. Pojawił się w nim między innymi fragment z Quo Vadis. A zadania otwarte polegały na napisaniu ogłoszenia spotkania z autorem książek o Henryku Sienkiewiczu. Natomiast dłuższe wypracowania związane były z rozprawką na temat okresu młodości wybranego bohatera, czy to czas marzeń i beztroski lub opowiadanie o spotkaniu jednego z bohaterów lektury obowiązkowej z postacią innego utworu literackiego.

Próbny egzamin, podobnie jak jego przykładowe testy, znajdują się na stronie CKE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres
  2. Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News