Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Kilka godzin stresu

Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Kilka godzin stresu Źródło: youtube.com/tkn24pl

Egzamin ósmoklasisty - czas trwania egzaminu może przerażać uczniów szkoły podstawowej. Jakie są terminy i procedury powiązane z pierwszym w historii egzaminem ósmoklasisty? Dla uczniów ten egzamin może zaważyć o wyborze przyszłego liceum, więc dobrze wiedzieć jak będzie wyglądała sesja egzaminacyjna.

Egzamin ósmoklasisty - czas trwania egzaminu może przyprawiać o ból głowy dzieci, które po raz pierwszy zasiądą do tak dużego sprawdzianu swoich umiejętności. Jak będą wyglądały trzy dni egzaminacyjne i do czego powinni przygotować się uczniowie? Wyjaśniamy procedury związane z egzaminem i podpowiadamy, jak się przygotować na trzy dni pisania!

Egzamin ósmoklasisty - terminy

W tym roku, po raz pierwszy od kilkunastu lat, uczniowie szkół podstawowych dochodzą aż do ósmej klasy, a nie kończą edukację na szóstym poziomie. Z tą zmianą wiąże się też wprowadzenie nowego egzaminu - egzaminu ósmoklasisty. Z założenia ma on zastąpić odchodzący egzamin gimnazjalny i dlatego ma on bardzo podobną formułę.

Oznacza to też, że trwa on trzy dni. W tym roku termin tego egzaminu został ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej piszą egzamin z języka polskiego. Drugiego dnia jest sprawdzian wiedzy z matematyki, a trzeciego - z języka obcego. Każdego dnia egzaminy zaczną się o 9:00.

Egzamin ósmoklasisty - czas trwania

Każdy egzamin trwa inny czas, warto więc już dziś przygotować się na to, co nas czeka. Pierwszy z trzech egzaminów obejmuje zakres języka polskiego i trwa 120 minut, czyli dwie godziny. Drugi egzamin, z matematyki, i trwa 100 minut, czyli 1 godzinę i 40 minut.

Trzeciego dnia egzaminów uczniowie przystępują do testów językowych, a od 2022 roku także z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych. Każdy z tych egzaminów trwa 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty - procedury i wymagania

Przystępując do egzaminów ósmoklasisty pamiętać musimy o kilku ważnych rzeczach, które warto ze sobą mieć. Po pierwsze, bardzo ważne jest wzięcie ze sobą długopisu lub pióra - koniecznie z czarnym atramentem. Na egzamin z matematyki powinniśmy też zabrać ze sobą linijkę. Te przybory wystarczą nam do napisania wszystkich zadań. Musimy też pamiętać o wzięciu ze sobą legitymacji szkolnej i, oczywiście, ubraniu się w odpowiedni sposób. 

Zadania, które możemy napotkać, będą różne. Na każdym z egzaminów znajdą się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte zadania testowe. Dodatkowo na teście z języka obcego uczniowie zmierzą się też z zadaniem z rozumienia ze słuchu!

Aby zaznajomić się z nowym egzaminem, Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze próbne, do których dostęp ma każdy ósmoklasista. Można je znaleźć na stronie CKE. Może to być idealny sposób na ostatnie przygotowania przed testem!

Egzamin ósmoklasisty - wyniki

Po napisaniu egzaminu każdy uczeń chciałby od razu otrzymać wyniki swojej pracy. Niestety proces sprawdzania prac jest mozolny i CKE zapowiada, że oficjalne wyniki uczniowie dostaną dopiero w dniu zakończenia roku szkolnego, wraz z certyfikatem zdania egzaminu. Na szczęście uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej nie muszą martwić się o możliwość oblania - sprawdzian ósmoklasisty zdają wszyscy, jest on potrzebny tylko do sprawdzenia przyswojonej wiedzy oraz do rekrutacji do liceum. Oznacza to, że im lepszy łączny wynik z egzaminu, tym więcej punktów do rekrutacji do liceum dostaniemy.

Powodzenia i trzymamy kciuki!

  1. Kiedy egzamin ósmoklasisty - część matematyczno-przyrodnicza?
  2. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2019? Uczniów zjada stres
  3. Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi
  4. Kiedy humanistyczna część egzaminu ósmoklasisty?
  5. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
Następny artykuł