Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna. Jak przygotować się do egzaminu?

Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna. Jak przygotować się do egzaminu? Źródło: pixabay.com/F1Digitals

Egzamin gimnazjalny - polski, historia, wiedza o społeczeństwie, fizyka, matematyka, biologia, chemia i język obcy - to przedmioty, z których będą egzaminowani uczniowie ostatnich klas gimnazjów. Kiedy odbędzie się ważny sprawdzian z części humanistycznej i jak najlepiej się do niego przygotować?

Egzamin gimnazjalny - polski, wiedza o społeczeństwie oraz historia to przedmioty składające się na część humanistyczną. Odbędzie się już w środę 10 kwietnia o godzinie 9:00 z zakresu historii (czas trwania to 60 minut), a o 11:00 z języka polskiego, który trwa 90 minut. Łącznie trwa 150 minut, oddzielone są przerwą. Uczniowie poznają swoje wyniki już 14 czerwca.

Jedynym przedmiotem, który uczeń musi mieć ze sobą na egzaminie, jest pióro lub długopis z czarnym atramentem. 

Egzamin Gimnazjalny polski 2018 - arkusze i odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego trwa 90 minut i składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych. Uczeń dostaje arkusz egzaminacyjny i kartę odpowiedzi i to na niej zaznacza swoje odpowiedzi do zagadnień A, B, C, D. Do tej części nie sposób się przygotować, teksty, które pojawiają się później na egzaminie, najczęściej nie są wcześniej przerabiane na lekcjach polskiego, mają one za zadanie sprawdzić, czy uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski z przeczytanego testu. Natomiast część opisowa ma sprawdzić wiedzę nabytą na zajęciach. 

W 2018 roku w zadaniach otwartych znalazło się pytanie o charakterystykę bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru. Przychodzi ci coś do głowy? To najważniejsze zadanie, można za nie uzyskać aż 10 punktów, jednak musi być napisane na co najmniej półtorej strony A4, czyli na połowę maksymalnego miejsca do wykorzystania.

Zarówno arkusze, jak i odpowiedzi do nich z poprzednich lat są udostępnione na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To tam najczęściej zaglądają gimnazjaliści, którzy przygotowują się do tego ważnego sprawdzianu.

Egzamin Gimnazjalny, język polski - powtórzenie

Test opiera się głównie na umiejętności czytania ze zrozumieniem, jednak dwa ostatnie zadania to teksty do napisania, które będą sprawdzane pod względem zawartości, ortografii i gramatyki.

Jak powtórzyć wiadomości z trzech lat nauki w gimnazjum do egzaminu? Przede wszystkim musisz przypomnieć sobie lektury omawiane na zajęciach. Ponadto czytaj uważnie każde polecenie, potem tekst źródłowy i odpowiedzi. Kluczem do sukcesu jest niezostawienie wszystkiego na ostatni moment, najlepiej powtarzać materiał dużo wcześniej małymi partiami, jednak systematycznie. Dzięki temu nie będziesz czuł presji czasu, a wiedza będzie dużo lepiej przyswajana.

Do powtórek można użyć poprzednich arkuszy egzaminacyjnych. Egzaminy gimnazjalne co roku różnią się między sobą, jednak są między nimi także podobieństwa, które mogą pomóc nam się przygotować.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News