Egzamin gimnazjalny z języka obcego. Jaki język wybrać?

Egzamin gimnazjalny z języka obcego. Jaki język wybrać? Źródło: pixabay.com/lecroitg

Egzamin gimnazjalny - angielski. Test dzieli się na dwie części - podstawową i rozszerzoną. Jedną gimnazjaliści będą zdawać wcześniej, a drugą - o ile chcą do niej podchodzić - później tego samego dnia. Chociaż do egzaminów zostało jeszcze kilka dni, już dziś przyszli licealiści przeżywają katusze związane ze stresem przed testami. Gdzie szukać odpowiedzi po egzaminie? Kiedy można dowiedzieć się, czy się zdało?

Egzamin gimnazjalny - angielski

Egzamin gimnazjalny - angielski, niemiecki czy inny język nowożytny? Chociaż niektórzy samodzielnie uczą się wybranego języka, nie mogą dowolnie wybierać tego, jaki będą zdawać na egzaminie gimnazjalnym. W związku z tym, że gimnazjum jest szkołą nauczającą jeszcze na poziomie podstawowym, toteż przystępując do egzaminu zobowiązani jesteśmy zdawać ten język, którego uczyliśmy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

W niektórych gimnazjach naucza się dwóch języków, wówczas możemy wybierać ten, w którym czujemy się lepiej. Większość szkół ma w swojej ofercie jednak jedynie język angielski. Z tego powodu jest to najpopularniejszy język nowożytny, który zdają gimnazjaliści w Polsce. Jakie inne języki są dostępne? Jeśli w szkole naucza się jednego z tych języków - francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego, czy włoskiego - przyszły absolwent może pisać test właśnie z nich.

Egzamin zdawany jest na jednym lub dwóch poziomach. Obowiązkowo do egzaminu podstawowego przystępują wszyscy. Jeśli jednak ktoś chce zdawać "rozszerzenie", jego rodzice mogą to zadeklarować przed dyrektorem szkoły do 30 września. Wówczas pierwszy egzamin z języka obcego gimnazjaliści zdawać będą w piątek 12 kwietnia o godzinie 9, zaś drugi - rozszerzony - tego samego dnia o godzinie 11.

Egzamin gimnazjalny - angielski 2018: arkusze, ćwiczenia

Zwyczajowo gimnazjaliści przygotowują się do swoich testów nie tylko podczas zajęć szkolnych, ale także korzystając z licznych repetytoriów, podręczników, a wreszcie także testów i sprawdzianów dostępnych w całym internecie. Najpopularniejszą metodą z pewnością jest sięganie po egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat.

Wszystkie arkusze z poprzednich lat znaleźć można na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dzięki temu możemy sięgnąć nie tylko po arkusze z 2018 roku, ale także z lat wcześniejszych. W tym roku pytania z pewnością będą inne, ale zapoznawszy się z kształtem egzaminu, możemy przygotować się na to, co nas czeka.

Egzamin gimnazjalny - angielski rozszerzony

Od kilku już lat egzaminy gimnazjalne są znacznie rozszerzone w porównaniu z tymi, które zdawali gimnazjaliści na początku reformy. Teraz nieco bardziej przypominają maturę, niż zwykły egzamin na koniec szkoły. Pierwotnie egzamin gimnazjalny zdawało się w ciągu dwóch dni w postaci dwóch testów - humanistycznego i matematyczno-przyrodniczego. Pierwszym rocznikiem, który zdawał na egzaminie także język obcy, był rocznik 1993, który do testów zasiadał w 2009 roku.

Rocznik 1996, który egzamin gimnazjalny zdawał w 2012 roku, po raz pierwszy musiał zmagać się z rozdzieleniem egzaminów humanistycznego - na polski i historię z WOS-em oraz matematyczno-przyrodniczego - na matematykę i przedmioty przyrodnicze. Także ten rocznik po raz pierwszy mógł wybrać, czy będzie zdawać język obcy tylko podstawowy, czy też rozszerzony. W związku z tym arkusze z takimi egzaminami znajdziemy dopiero na liście zawierającej egzaminy od 2012 roku.

Na stronie CKE znajdziemy naturalnie nie tylko arkusze, ale także klucze odpowiedzi oraz wytyczne dotyczące zasad sprawdzania egzaminów. To może nam bardzo pomóc w przygotowaniu się do testu.

Egzamin gimnazjalny: angielski - odpowiedzi

Zarówno z egzaminu z języka angielskiego, jak i wszystkich pozostałych - odpowiedzi pojawią się zapewne dzień lub kilka dni po testach. Będzie można znaleźć je na stronie CKE i porównać je ze swoimi odpowiedziami - o ile będziemy je pamiętać. Warto to zrobić jak najwcześniej, póki w pamięci będziemy mieli swoje testy. Dzięki temu wyniki egzaminów, które otrzymamy 14 czerwca, nie będą dla nas wielkim zaskoczeniem.

W sieci tuż przed egzaminami może pojawić się wiele informacji o rzekomych dostępnych już odpowiedziach do nadchodzących egzaminów. Nie warto im jednak dawać wiary, tym bardziej, jeśli strony internetowe będą nam "umożliwiały" uzyskanie odpowiedzi za opłatą. W ten sposób działają oszuści, którzy wyłudzają pieniądze za nieposiadane przez siebie klucze egzaminacyjne. Aby dobrze zdać egzamin, należy się do niego nauczyć, a nie szukać dróg na skróty. W ten sposób mamy większą szansę na powodzenie i mniejszą na utratę pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Egzamin gimnazjalny 2019. Polski, matematyka, odpowiedzi
  2. Egzamin gimnazjalny - język polski. Arkusze i odpowiedzi
  3. Egzamin gimnazjalny - matematyka. Arkusze i odpowiedzi
  4. Ile zarabia pracownik sklepu budowlanego Leroy Merlin? Najlepiej szybko awansować
  5. Pepco - zarobki. Ile zarabia kasjer i sprzedawca?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News