Egipt: Student skazany na 3 lata więzienia za przyznanie się do ateizmu

Egipt: Student skazany na 3 lata więzienia za przyznanie się do ateizmu Źródło: fot. Khaled Desouki/AFP

Karim al Beheira - Banny, egipski student, który publicznie przyznał się do ateizmu został wczoraj prawomocnie skazany na 3 lata więzienia za znieważenie Islamu. Przeciwko niemu zeznawał nawet własny ojciec.

Banny został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku po tym jak poszedł na posterunek policji by zgłosić nękanie przez sąsiadów, którzy dowiedzieli się o jego ateizmie. Z uwagi na to, że jego nazwisko już wcześniej znalazło się na liście ateistów zamieszczonej w lokalnym dzienniku policjanci zamiast mu pomóc, zatrzymali go pod zarzutem ateizmu i obrazy Islamu.

Wyrok skazujący zapadł już na pierwszej rozprawie a adwokatom Karima nie pozwolono przedstawić argumentów obrony. Jego ojciec zeznawał przeciwko niemu mówiąc, że Karim już od małego przejawiał ekstremistyczne poglądy uderzające w Islam.

Do skazania Egipcjanina posłużyły tamtejszemu sądowi posty, które Karim publikował na swoim facebooku.

Egipskie prawo zakazuje jakiekolwiek bluźnierstwa wobec trzech największych religii w tym kraju: Islamu, Chrześcijaństwa i Judaizmu. Natomiast w egipskich szkołach organizowane są warsztaty mające przeciwdziałać ateizmowi.

W 2012 roku, znany egipski bloger, Alber Saber został również skazany na 3 lata więzienia za publiczne przyznanie się do ateizmu.

źródło: AFP/news.yahoo.com

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News