Egipt: Rząd chce wprowadzenia zakazu noszenia burek

Egipt: Rząd chce wprowadzenia zakazu noszenia burek Źródło: fot. wikipedia.org / Bernard Gagnon

Egipski parlament przygotowuje projekt ustawy zakazujący kobietom noszenia tzw. burki, stroju zakrywającego całe ciało poza oczami. Zakaz ma obowiązywać we wszystkich miejscach publicznych i instytucjach państwowych.

Burka to popularny w wielu krajach muzułmańskich strój dla kobiet, zasłaniający całe ciało poza oczami. Kobiety noszą ten strój po to m.in., by nie "prowokować mężczyzn swoim ciałem". Strój ten jest najpopularniejszych w takich krajach jak Afganistan czy Pakistan, w dużej części krajów muzułmańskich kobiety noszą mniej "radykalne" stroje.

Egipt, który od czasu tzw. arabskiej wiosny jest uznawany za kraj fundamentalistyczny religijnie, zakazał już wcześniej noszenia burki m.in. w szpitalach (dotyczyło to jednak tylko pielęgniarek) oraz na uczelniach. Jak się okazuje, teraz egipski parlament chce pójść o krok dalej i zakazać noszenia burek we wszystkich miejscach publicznych oraz instytucjach państwowych.

Zakaz noszenia burek w miejscach publicznych popiera m.in. profesor Amna Nosseir, z Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, która przekonuje, że tak radykalne stroje jak burka nie wywodzą się z islamu tylko z religii żydowskiej mającej w dalekiej przeszłości ogromny wpływ na ludność północnej Afryki. Zdaniem Nosseir, burki i podobnie radykalne stroje popularne aktualnie w kulturze islamskiej są sprzeczne z islamem, który nic o nich nie mówi (są jedynie fragmenty o skromnym ubiorze i zakrytych włosach).

Wielu zagranicznych komentatorów wyraziło nadzieję, że wprowadzany przez egipskie władze zakaz noszenia burki to oznaka liberalizacji Egiptu. Inni przekonują z kolei, że jest to zabieg czysto polityczny mający takie wrażenie wywrzeć na zachodzie.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: independent.co.uk

Następny artykuł