Spore oburzenie wywołuje znajdujący się na jednej z prestiżowych ulic odzieżowy sklep „Hitler” z nazistowską swastyką w logo. Właściciel sklepu nie rozumie protestów i wyjaśnia, że nie miał nic złego na myśli. Chodzi o lokal w stolicy Egiptu – Kairze. 

Budzący oburzenie sklep znajduje się na „Champs Elysées”, jednej z najbardziej prestiżowych ulic w Kairze. Na szyldzie sklepu widnieje ogromny biało czerwony napis „HITLER” ze swastyką nad „I”.

Jak relacjonuje właściciel sklepu, Osama Farouk, przechodzący ulicą ludzie często z oburzeniem obrzucają i opluwają sklepową witrynę. Zdarzały się też przypadki wymuszania na nim zmiany nazwy sklepu. Farouk nie rozumie dlaczego nazwa jego sklepu wywołuje tak negatywne emocje. Jak powiedział egipskim mediom, uwielbia po prostu to nazwisko i logo w postaci nazistowskiej swastyki.

Z kolei jak wyjaśniają izraelscy dyplomaci, postać Hitlera na Bliskim Wschodzie i w Azji nie jest odbierana tak samo jak w na Zachodzie.

  – Wiele osób na Bliskim Wschodzie i w Azji nie ma pojęcia co się stało w Europie. Niestety wiele osób jest przekonanych o tym, że Hitler nie był potworem tylko bohaterem. Dlatego tak ważna jest edukacja tych społeczności w kontekście Holocaustu – powiedzieli izraelscy dyplomaci w rozmowie z portalem Israel Today.

Jak jednak przekonuje portal Israel Today, nie można wszystkiego zwalać jedynie na ignorancję arabskich społeczności. Wielu muzułmanów uczestniczyło w II wojnie światowej po stronie III Rzeszy, a „Mein Kampf” była jedną z najczęściej sprzedawanych książek w krajach muzułmańskich. Według portalu ma to związek z tym, że nazistowska ideologia jest bardzo podobna do islamskiej.

Wcześniej podobna nazwa sklepu i logo pojawiło się w Indiach, w hinduskiej metropolii Ahmedabadzie. W kropce nad „i” też znajdywała się swastyka, aczkolwiek napis był cały biały. Jeden z biznesmenów przekonywał, że nazwał sklep po swoim dziadku, którego zwali „Hitler”, gdyż był „zasadniczym i dokładnym człowiekiem”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: israel today

...

Zobacz również