GIS ostrzega przed e-papierosami. "Dwukrotnie zwiększają ryzyko zawału"

GIS ostrzega przed e-papierosami. "Dwukrotnie zwiększają ryzyko zawału" Źródło: pixabay/haiberliu

E-papieros może stanowić zagrożenie dla młodych. Główny inspektor Sanitarny ostrzega, konsekwencje z palenia mogą być poważniejsze od zwykłego uzależnienia nikotynowego. Z najnowszych informacji wynika, że zwiększają one ryzyko zawału serca.

E-papieros został stworzony jako zdrowszy dla organizmu zamiennik tradycyjnego papierosa. Okazuje się jednak, że może zrobić wiele szkód w naszym organizmie. Główny Inspektor Sanitarny (GIS) stworzył ostrzeżenia skierowane do pracowników szkół, uczniów i ich rodziców, które informują o szkodliwości elektronicznego zamiennika. 

Ekspert tłumaczy, że e-papieros również może być szkodliwy

Jak wynika z najnowszych badań - konsekwencje z palenia e-papierosów są naprawdę poważne. Ekspert z Głównego Inspektoratu Sanitarnego dr Mateusz Jankowski ostrzega, że to znacznie bardziej skomplikowana sprawa niż "zwykłe" uzależnienie od nikotyny. Powodem jest duża zawartość środków chemicznych w "fluidach", czyli olejkach którymi nabija się e-papieros.

- Opublikowano szereg prac pokazujących, że używanie e-papierosów zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego ponad dwukrotnie. W przypadku używania papierosa elektrycznego i papierosa tradycyjnego, czyli tzw. podwójnego palenia, to ryzyko jest pięciokrotnie wyższe - tłumaczył dr Jankowski.

Eksperci porównują e-papierosy do dopalaczy

Natomiast Prof. Jadwiga Kuczma Napierała z wielkopolskiego sanepidu mówi o innych konsekwencjach wynikających z palenia. Wytłumaczyła, że "fluidy" do papierosów i zawarta w nich chemia, mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- E-papierosy nie wytwarzają substancji smolistych. Nie mniej, w połączeniu glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów i nikotyny powstaje benzen, który jest już rakotwórczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nawałnica uderzyła w dom gwiazdora disco polo. Straty są bardzo poważne
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Okazuje się, że dyskusja na temat nieszkodliwości e-papierosów jest nie jest bezpodstawna. List od GIS informuje, że e-papierosy podobnie jak dopalacze, mogą wywoływać nieprzewidziane skutki zdrowotne. Akcja służb ma być związana z wkroczeniem na polski rynek amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. Podjęte kroki w stronę ujawnienia prawdy o "zdrowym" zamienniku zdają się być niezwykle istotne w okresie mody na palenie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Chore podwyżki za wywóz śmieci. Masz rodzinę? Zapłacisz dodatkowo 1728 złotych
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Wiadomo, ile Krzysztof Jackowski wziął za poszukiwanie Piotra Staraka. Można się mocno zdziwić
  4. Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka
  5. Nie żyje gwiazda "Idola". Zginęła w tragicznych okolicznościach

Źródło: TOK fm

Następny artykuł