Dziwny raport Węgrów. "Korwin to marionetka Putina!"

Dziwny raport Węgrów. "Korwin to marionetka Putina!" Źródło: fot. wikimedia commons - flickr

Węgierski instytut "Political Capital" opublikował niedawno wyniki swoich badań związanych z wpływem Rosji na sytuację i postawę krajów Europy Środkowej. Polakom został poświęcony osobny dział, w którym szeroko opisano rzekome narzędzia wschodniej manipulacji, których pomysłodawcą i kierownikiem ma być Putin. Wśród nich wyróżnione zostały m.in. Marsz Niepodległości, czy też postawa Korwina-Mikkego w kraju oraz w Parlamencie Europejskim.

"Political Capital" twierdzi, że Rosji bardzo ciężko jest wpływać na opinię publiczną w Polsce. Wschodni sąsiedzi mają jednak konkretny plan nastawiony na skłócenie Polaków z Ukraińcami, czy Litwinami, więc muszą posuwać się do dyskretnych manipulacji. - Rosja nie rozpowszechnia w Polsce swojego wpływu bezpośrednio, ale używa twierdzeń politycznych z przestrzeni publicznej do osiągnięcia własnych celów. W tym wypadku wartości są jedynie narzędziami do osiągania celów ukrytych w wiadomościach politycznych, ideach czy newsach - piszą przedstawiciele instytutu, aby zaraz wymienić narzędzia rosyjskiej propagandy na terytorium Polski.

Według Węgrów wpływy rosyjskie widać w praktycznie każdym typie partii politycznych, uderzają we wszystkie wartości. Pierwszymi i najważniejszymi wspieranymi organizacjami są według nich Ruch Narodowy, ONR, czy też Młodzież Wszechpolska. Mają one pomagać Rosjanom w rozpowszechnianiu nietolerancyjnych i krzywdzących dla niektórych grup treści, charakterystycznych także dla polityki Kremla.

Oprócz tych zrzeszeń "Political Capital" wymienia także jednostki odpowiedzialne za krzewienie treści prorosyjskich. Mają to być na przykład ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który walcząc o pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu, ma pogłębiać konflikt z Ukrainą, czy też... Janusz Korwin-Mikke.

Na liście osób wspierających rosyjską propagandę są także trzej aktywni posłowie: Sylwester Chruszcz, Adam Andruszkiewicz i Robert Winnicki. Oprócz tego wymieniono wielu ekonomistów oraz byłych bądź obecnych polityków.

Niektóre z wymienionych przez Węgrów osób odpowiedziało już stanowczo na raport, odcinając się od oskarżeń o jakąkolwiek współpracę z Moskwą.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News