Nie każdy dziwnie wyglądający grzyb jest niejadalny. Sprawdź, które warto zbierać

Nie każdy dziwnie wyglądający grzyb jest niejadalny. Sprawdź, które warto zbierać Źródło: wikipedia.org/Andreas Kunze

Dziwne grzyby - jakie są najbardziej niezwykłe grzyby w Polskich lasach i polach? Wiele osób uważa, że domeną niezwykłych grzybów są raczej lasy Amazonii, a nie polskie bory, ale nawet u nas możemy znaleźć naprawdę ciekawe osobniki. Niektóre z nich są nawet jadalne!

Dziwne grzyby - jakie są najbardziej niezwykłe grzyby w Polsce? W naszym kraju występuje ponad 1000 gatunków jadalnych grzybów, jeszcze więcej jest tych, które są trujące dla człowieka. Niektóre z nich wyglądają naprawdę niezwykle - są takie, które krwawią, są też te, które można by pomylić z podziurawioną kulami tarczą strzelniczą.

Dziwne grzyby jadalne w Polsce

W Polsce można powiedzieć, że praktycznie każdy jest grzybiarzem. Polskie prawo nie jest restrykcyjne jeśli chodzi o zbieranie grzybów, dlatego każdy może wejść do lasu i wziąć z niego parę smacznych prawdziwków lub podgrzybków aby usmażyć je i dodać do obiadu. Jednak nie wszystkie grzyby są tak "zwyczajne" jak między innymi borowiki. W naszym kraju występują też naprawdę niezwykłe okazy, które mogą przyprawić nas o szybsze bicie serca jeśli zobaczymy je po raz pierwszy. 

Jadalnych grzybów w Polsce jest naprawdę wiele. Niektórych mimo tego nie powinniśmy zrywać, gdyż są one gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Tak jest właśnie ze smardzem jadalnym. Jego główka jest bardzo nietypowa - wygląda jakby ktoś w nią strzelał lub jakby została częściowo zjedzona przez jakieś zwierzątko - cała jest pofałdowana i pokryta dziurami. Nie powinniśmy zrywać tego grzyba, nawet pomimo tego, że uważany jest za naprawdę smaczny - jest pod ścisłą ochroną.

Innym niezwykłym gatunkiem jadalnego grzyba jest soplówka jeżowata. Niektórym jej wygląd przypomina głowę dużej małpy, stąd potoczna nazwa - głowa małpy właśnie. Ten grzyb jest jadalny, ale w osłupienie mogą wprawić potwierdzone badaniami właściwości tego organizmu - jest to jedno z najlepszych naturalnych remediów na dolegliwości żołądkowe, które pomaga nie tylko przy zwykłych biegunkach i bólach brzucha, ale także redukuje wrzody, a w Chinach jest nawet stosowana jako suplement diety w leczeniu raka żołądka!

Dziwne grzyby - w ogrodzie, w lesie

Nie tylko jadalne grzyby mogą nas zaskoczyć w polskich lasach i ogrodach. Jedną z najciekawszych odmian tego organizmu jest bez wątpienia kolczakówka piekąca. Jeśli natkniemy się na tę odmianę, nie panikujmy - raczej nikt nie został w pobliżu brutalnie zamordowany! Taki pomysł może przyjść nam do głowy po zobaczeniu kapelusza tego grzyba - jest on pokryty czerwonymi wybrzuszeniami przypominającymi krople krwi. Pamiętajmy, aby nie zrywać tego okazu - jest on ściśle chroniony i na granicy wyginięcia. Jeśli uda nam się go spotkać, znajdziemy go zapewne w lasach sosnowych lub świerkowych, w małych grupkach.

Nazwa okratka australijskiego może mylić - przecież skoro jest "australijski". na pewno nie jest spotykany w Polsce. Nic bardziej mylnego! Grzyb ten przybył do naszego kraju wraz z handlem z Australii i dość szybko zadomowił się w najcieplejszych zakątkach naszego kraju. Niestety, spotkanie tego grzyba w dziczy nie należy do przyjemnych - wygląda jak macki zakopanej w ziemi, szkarłatnej ośmiornicy, a jego grzybnia wydziela bardzo nieprzyjemny fetor gnijącego mięsa. 

Grzyby - dziwne fakty

Grzyby to bardzo stare organizmy, które niejednym potrafią nas zaskoczyć. Przedstawiamy najciekawsze fakty o grzybach:

  • W Amazonii odkryto grzyb, które jest w stanie przeżyć odżywiając się tylko i wyłącznie plastikiem, a na dodatek robić to w warunkach beztlenowych. Może to być nadzieja na rozwiązanie problemu ogromnej ilości plastiku na wysypiskach śmieci
  • W Górach Błękitnych odkryto największy znany żywy organizm, który okazał się być grzybem. Jedna z grzybni tamtejszej opieńki ciemnej miała aż 8,9 km² powierzchni i około 8 tysięcy lat
  • Istnieją grzyby drapieżne. Wydzielają one do powietrza toksyny, które unieruchamiają małe zwierzęta. Gdy ofiara znajdzie się w zasięgu grzyba, rozwija on w jej kierunku strzępki, które wrastają w ofiarę i pobierają z niej pokarm
  • Muchomor sromotnikowy zawiera w sobie tyle jadu, że jednym kapeluszem można otruć 4 osoby. Powoduje on nieodwracalne uszkodzenia wątroby, a toksyny nie są niwelowane przez obróbkę cieplną lub marynowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Frida Kahlo - biografia, prywatnie. Rocznica urodzin
  2. Dzień Frytek 2019 - święto polskie czy międzynarodowe?
  3. Dieta ketogeniczna: proste przepisy dadzą widoczne efekty
  4. Dieta kapuściana - przepis i efekty po tygodniu
  5. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News