Nowe brytyjskie prawo zajmie się reklamami, które powielają stereotypy płciowe. Urząd do spraw standardów reklamowych weźmie się za kampanie, w których to np. kobieta wyręcza mężczyznę w pracach domowych. Nie zawsze jednak tak było, gdyż całkiem niedawno seksistowskie reklamy były na porządku dziennym. 

Lista najbardziej seksistowskich reklam jest długa. Są jednak takie, które pomimo upływu lat dalej wyznaczają to, czego robić nie należy by zdobyć klientów. Na szczęście dla odpowiedzialnych z ich powstanie, w czasach gdy tworzyli nie groziły za to sankcje czy ostracyzm.

W 1975 roku Love’s Baby Soft, kosmetyk dla kobiet zatytułował swoją kampanię „Ponieważ niewinność jest bardziej sexy, niż Ci się wydaje”. Na plakacie promującym produkt widniała dziewczynka w pełnym makijażu przytulająca pluszowego misia. Dziś szefostwo firmy skrytykowano by za infantylizację kobiet.

Inna kampania, która dziś zatrzęsła by światem w posadach była ta stworzona przez producentów samochodu Mini Cooper z 1970 roku, kiedy wprowadzili na rynek pierwsze modele z automatyczną skrzynią biegów. Na grafice promocyjnej widać kobietę z szeroko otwartymi oczami oraz nerwowo zaciśniętymi na kierownicy pojazdu dłońmi. Hasło promocyjne brzmiało „Mniej rzeczy będzie zawracać Ci głowę kiedy prowadzisz, ponieważ teraz to my zmieniamy biegi za Ciebie”. Krytyka kobiecych umiejętności prowadzenia samochodów jako mniejszych od tych posiadanych przez mężczyzn, szczególnie w sferze publicznej, jest dziś niedopuszczalna.

Najbardziej dziś besztaną kampanią byłaby jednak ta stworzona w 1961 przez producenta sprzętu AGD, firmę Kenwood. Jej nowe urządzenie miało „robić wszystko oprócz gotowania”, automatycznie poddając w wątpliwość przydatności kobiet.

Oprócz tych reklam pojawiały się jeszcze takie, które zadawały pytanie „Czy zabicie kobiety musi być zawsze nielegalne?” lub otwarcie mówiące o wyższości mężczyzn nad kobietami. Od wielu lat już żaden poważny przemysłowiec nie skorzystałby z takiej retoryki.

 

...

Zobacz również