Dziś zegary w całej Polsce zatrzymają się o jednej porze. Wyjątkowy powód

Dziś zegary w całej Polsce zatrzymają się o jednej porze. Wyjątkowy powód

Jest wyjątkowy powód, dla którego w całej Polsce zatrzymają się dziś zegary. Ku pamięci wyjątkowego człowieka czas stanie chociaż na chwile.

Chodzi o Zdzisława Mrugalskiego, który zmarł 22 października. Był wychowawcą młodzieży, profesorem nauk technicznych, ale przede wszystkim wspaniałym zegarmistrzem. Współtworzył i kierował największym stowarzyszeniem zegarkowych pasjonatów czyli  "Klubem Miłośników Zegarów i Zegarków". Ta akcja jest zorganizowana specjalnie dla niego. O godzinie 11.15 stanie wiele zegarów m.in. na: budynku Warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników; Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a także na ratuszach miejskich w Poznaniu i w Świebodzicach. Na jakiś czas również staną zegary dostępne publicznie np. w Łodzi, Piasecznie, Głogowie, Gdyni.

Symboliczna godzina

Dlaczego wybrano tą godzinę? Właśnie wtedy, o 11.15 7 września 1939 roku w skutek pożaru po bombardowaniu, zatrzymał się zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Zdzisław Mrugalski brał udział w odbudowie tego zegara po zakończonej wojnie. - Profesor Mrugalski wyjątkową i wielką miłością darzył zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Czuwał nad opracowaniem konstrukcji oraz nadzorował wykonanie i montaż jego mechanizmu. Potem przez wiele lat sprawował nadzór nad eksploatacją tego zegara. Przestawianie wskazania zegara z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni zawsze wykonywał osobiście lub było to przeprowadzane w jego obecności – informuje Klub Miłośników Zegarów i Zegarków. Fot. zegar Źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News