Dzisiaj mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Dzień ten skłania do refleksji nie tylko osoby wierzące. Wielu zastanawia się nad tym, co pozostawił po sobie święty już papież Polak.

Warto wspomnieć tutaj wydanie magazynu Pressje pt. „Zabiliśmy Proroka” z 2011 roku. Autorzy przekonywali w nim, że Polacy „skremówkowali” nauczanie Jana Pawła II. Wskazywali, że dla naszych rodaków Jan Paweł II był miłym ,,świętym dziadkiem” lub nieformalnym przywódcą Polski.

Według autorów Polacy w większości nie dostrzegali wizjonerstwa papieża oraz jego nauczań. Chodzi o takie kwestie jak krytyka liberalizmu gospodarczego czy nacisk na potrzebę szerzenia społecznej nauki Kościoła.

Papież ostrzegał również przed drogą, którą obiera współczesny świat. Mówił o tym, że dominować zaczyna cywilizacja śmierci i wskazywał, że społeczeństwo powinno zwrócić się ku wartościom chrześcijańskim.

Przekaz płynący z nauczań papieża według wielu krytyków został roztrwoniony przez jego rodaków. Może, zamiast stawiać coraz to nowe pomniki oraz nadawać ulicom, skwerom, czy placom imię świętego, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na refleksję nad jego spuścizną.

...

Zobacz również