Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się oszuści oferujący wysokie wygrane czy to pieniężne czy w postaci atrakcyjnych przedmiotów. Schemat jest zazwyczaj podobny, jednak ludzie i tak się nabierają za każdym razem. Kilka dni temu pojawiła się nowa forma oszustwa.

Próby oszustwa na portalach społecznościowych i w ogóle w sieci nie są niczym nowym – mimo wszystko niektórzy z nas ciągle się na nie nabierają przez co później mają poważne kłopoty.

Nie tak dawno pisaliśmy o oszuście, który podszywał się pod Roberta Lewandowskiego i oszukał na pieniądze setki ludzi. Teraz pojawił się kolejny oszust, który ma szansę okraść tysiące ludzi.

ZOBACZ TAKŻE – Setki osób dało się nabrać i straciło swoje pieniądze. Oszust podszywał się pod Lewandowskiego

Tym razem oszuści podszywają się pod LOTTO Polska (profil istnieje od kilku dni) – sposób w jaki oszukują przypomina ten z Lewandowskim – wpis z atrakcyjnym konkursem i żeby wygrać trzeba jedynie polubić profil, udostępnić wpis i podać w komentarzach swoje imię.

Fałszywy konkurs skusił już blisko 90 tysięcy osób, które mają nadzieję na dożywotnie pensje i inne nagrody.

Na profilu co jakiś czas pojawiają się obwieszczenia o wygranych. Linkowane są profile „zwycięzców”.

Każdy zwycięzca by odebrać nagrodę musi wypełnić specjalny formularz, który można jednak pobrać wyłącznie po wysłaniu SMS-a pod podejrzany numer.

To tu właśnie ludzi wpadają w sidła oszustów – wysłanie SMS-a sprawi, że aktywujemy na swoim telefonie usługę SMS Premium, która kosztuje do kilkudziesięciu złotych za jednego SMSa.

Sprawa urosła do tego stopnia, że odniósł się do niej w specjalnym oświadczeniu prawdziwy właściciel LOTTO Polska tj. Totalizator Sportowy.

 – Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na portalu Facebook powstały profile o nazwie Lotto Polska (i inne podobnie ułożone nazwy), uprzejmie oświadczamy, że Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki LOTTO, nie ma z nimi nic wspólnego. Profile te nielegalnie korzystają z logotypu LOTTO, najprawdopodobniej w celu uzyskania korzyści organizując fikcyjne konkursy. Przestrzegamy Państwa przed braniem udziału w tego typu konkursach – Państwa dane osobowe mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z prawem. Jako Totalizator Sportowy nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, które mogą Państwa spotkać z tego tytułu – czytamy w oświadczeniu Totalizatora Sportowego.

bh

...

Zobacz również