Współczesnego podejścia do sztuki nie rozumie bardzo wielu ludzi. Zwłaszcza przejście od spektaklu do tzw. performance’u artystycznego jest często zupełnie niepojęte. Tak jak pomysł francuskiego artysty, który doprowadził prezentera TVN do niepohamowanego śmiechu.

Pochodzący z Francji Abraham Poincheval postanowił lepiej zrozumieć naturę. W tym celu przez dwa tygodnie tkwił w figurze niedźwiedzia i tydzień spędził we wnętrzu skały. Tym razem postanowił upodobnić się do drobiu i wysiadywać kurze jaja.

Swój performance prezentował w paryskiej galerii sztuki współczesnej „Palais de Tokyo”. Aby osiągnąć cel, musiał utrzymywać stałą temperaturę, odpowiednio się odżywiać, okrywać kocami, a w ciągu doby mógł odejść od jaj najwyżej na 30 minut. Postanowił, że będzie wysiadywał jaja tak długo, aż wyklują się z nich kurczaki.

Swój cel osiągnął, a TVN nie omieszkał poinformować o tym swoich widzów. Podający tę wiadomość redaktor nie wytrzymał i zaczął się śmiać. Nie pomogła zmiana tematu, mimo że następny był dużo poważniejszy – referendum szkolne. Nie pomogło nawet to, że prezenter próbował następny temat rozpoczynać kilkakrotnie. Cały czas wybuchał śmiechem i nie mógł się uspokoić.

...

Zobacz również