Dzień Ziemi 2019 zbliża się wielkimi krokami.
Pexels
Wiadomości Pikio - 16 Kwietnia 2019

Kiedy jest Dzień Ziemi 2019? Jego data nie jest taka oczywista

Dzień Ziemi 2019. Święto wszystkich miłośników naszej planety właśnie nadeszło. Jaka jest jego data i w jaki sposób jest obchodzony Światowy Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi 2019. Kalendarz nietypowych świąt wciąż zyskuje popularność, zaskakując nas każdego dnia przeróżnymi powodami do celebrowania. Jednym z ważniejszych jest bez wątpienia Światowy Dzień Ziemi. Pomysł obchodzenia dnia naszej planety sięga 1969 roku, kiedy to na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego, przedstawił go zebranym John McConnell. Już rok później dzień 21 marca został ogłoszony Dniem Ziemi.

Idea została doceniona przez Sekretarza Generalnego ONZ - U Thanta, zyskując zarazem jego ogromne poparcie. Z czasem promowanie ekologii stawało się coraz bardziej popularne, a ludzie chętnie przyłączali się do przeróżnych akcji mających na celu ochronę środowiska. Od 2010 roku Światowy Dzień Ziemi ma również nową datę.

Dzień Ziemi - data. Jak ważny dla ludzkości jest dzień dla ziemi?

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, aby skłonić do ekologicznej refleksji ludzi, dla których byt zielonej planety nie jest priorytetowym zmartwieniem lub nie uważają go za istotny temat. Masa organizacji, stowarzyszeń, grup młodzieżowych, od lat przekonuje ludzi na całym świecie, że ekologia to niezwykle poważny i wymagający zainteresowania temat. W dobie motoryzacji, której nadal towarzyszy globalne zjawisko, jakim jest emisja spalin, ery masowej produkcji śmieci czy w końcu bezsensownego zaśmiecania naszej planety, niezwykle kluczową jest dyskusja na powyższe tematy, a także wyrażenie chęci do zmian i mobilizacji w działaniu. Jednak nie tylko zanieczyszczenia świata stanowią dziś powód do poważnych debat, a również wiele innych.

W Dniu Ziemi tysiące stowarzyszeń na całym świecie organizuje manifestacje, konferencje oraz pokazy mające uświadomić przede wszystkim polityków, ale również wszystkich mieszkańców naszej planety jak istotnymi problemami są dzisiaj: wymieranie gatunków, zmiany klimatu, brak wody i przeludnienie. W tym roku także możemy liczyć na aktywność ekologów i miłośników środowiska. Światowy Dzień Ziemi odbędzie się 22 kwietnia, w tym roku przypadając na Poniedziałek Wielkanocny.

Dzień Ziemi - kiedy?

22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Decyzja ta zapadła w 2009 roku i już rok później odbyły się oficjalne obchody. Jednym z pomysłodawcą dnia naszej planety był Gaylord Nelson, amerykański działacz wspierający ochronę środowiska. Dzień Ziemi obchodzony jest na całym świecie od 1970 roku z początkową datą 21 marca. Koncepcja ta związana była z przypadającą na ten dzień równonocą wiosenną, podczas której dzień trwa tyle samo co noc.

Ekolodzy, wielbiciele przyrody, miłośnicy środowiska nieustannie apelują do ludzi, aby Ci większą uwagę poświęcali planecie, na której żyją. Głównym celem ich działalności jest przekonanie innych do tego, że tematy związane z ochroną środowiska jak przeludnienie czy wyginięcia zwierząt nie są tematami zastępczymi czy nieważnymi. W tym roku kampania Dnia Ziemi odbywa się pod hasłem "Ochrona Zagrożonych Gatunków"ю

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy jest Dzień Rodzeństwa? To już dziś
  2. Kiedy jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2019?
  3. Kiedy Dzień Radia 2019? Na świecie obchodzi się go w zupełnie innym dniu
  4. Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień?
  5. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News