Kiedy jest Dzień Wiatru? Ciekawy temat zajęć w przedszkolu

Kiedy jest Dzień Wiatru? Ciekawy temat zajęć w przedszkolu Źródło: youtube/energetykawiatrowa

Dzień Wiatru już niedługo będzie celebrowany na całym świecie. Celem święta jest odkrywanie wiatru, jego mocy i możliwości, które mogą zmienić życie na Ziemi, głównie przez wykorzystanie jego energii. W szkołach i przedszkolach ten wyjątkowy dzień jest obchodzony niezwykle ciekawie. Jaka jest data tego wydarzenia?

Dzień Wiatru to święto, podczas którego warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, jak ważny jest wiatr w naszym codziennym życiu. Ile mu zawdzięczamy, a także ile jeszcze musimy się nauczyć, aby w pełni korzystać z jego największych zalet.

Dzień Wiatru - kiedy jest święto?

Światowy Dzień Wiatru jest międzynarodowym wydarzeniem organizowanym przez EWEA (European Wind Energy Association) i GWEC (Global Wind Energy Council), a także organizacje krajowe. Tego dnia poprzez przekazywanie informacji na temat energii wiatrowej i jej potężnym potencjale, promowana jest energia wiatru. We współpracy z EWEA i GWEC, krajowe stowarzyszenia energii wiatrowej jak na przykład Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, a także firmy angażujące się w produkcję energii wiatrowej, organizują wydarzenia w wielu krajach na całym świecie. W 2012 roku odbyło się 250 imprez tego typu, a wśród nich miał miejsce bardzo popularny konkurs fotograficzny. 

Obchody Światowego Dnia Wiatru przypadają na 15 czerwca. Tego dnia odbywa się duża ilość kampanii informacyjnych oraz warsztatów i zajęć. W wielu miast popularność zyskuje również ustawianie turbin demonstracyjnych.

Światowy Dzień Wiatru - scenariusz zajęć w przedszkolu

Święto Wiatru swoją inaugurację miało w 2007 roku. Ten wyjątkowy dzień pierwotnie miał zasięg europejski, lecz już w dwa lata przybrał skalę światową. Celem tego dnia jest informowanie społeczeństwa, jak ogromny wpływ ma wiatr na nasze codzienne życie, jakie posiada korzyści, a także jak wielkie szkody potrafi wyrządzić. Edukacja na temat energii wiatrowej odbywa się na świecie od najmłodszych lat. To bardzo ważne, aby dzieci wiedziały, jak bardzo na życie ludzi, roślin i zwierząt wpływa jeden z najpotężniejszych żywiołów.

Z okazji Dnia Wiatru w szkołach odbywa się duża ilość imprez edukacyjnych. Aby dowiedzieć się o korzyściach oraz wadach wiatru, uczniowie biorą udział w przeróżnych konkursach, wykonują szereg zadań, a także prac plastycznych jak na przykład "Latawiec" czy "Wiatrak".

Przedszkolacy biorą równie czynny udział w obchodach tego wyjątkowego święta. Placówki przedszkolne prześcigają się wzajemnie w oryginalnych scenariuszach, które ucząc najmłodszych, dają im ciekawą i mądrą rozrywkę. Jedne przedszkola stawiają na zajęcia dydaktyczne na miejscu, inne na poszukiwania wiatru w terenie. Wspólnie z nauczycielami dzieci udają się na wycieczkę, gdzie wyposażeni w latawce, baloniki, bańki mydlane, wiatraczki i tasiemki rozpoczynają akcję poszukiwawczą.

Zajęcia dydaktyczne w przedszkolach są bogate w ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe, a także zabawy rytmiczno-ruchowe. Dzieci chętnie czytają też wierszyki, śpiewają piosenki i rozwiązują zagadki.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?
  2. Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy
  3. Kiedy Światowy Dzień Bez Majtek? Dzień po Dniu Bez Stanika
  4. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
  5. Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu