Kiedy jest Dzień Wędkarza? Warto pamiętać o tym święcie

Kiedy jest Dzień Wędkarza? Warto pamiętać o tym święcie Źródło: pixabay.com/PIRO4D

Dzień Wędkarza - kiedy będziemy obchodzić to nietypowe święto? Wcześniej to święto wypadało 19 marca, jednak jego data została przeniesiona. To idealna okazja, by wybrać się na ryby lub piknik. Pogoda sprzyja, zabierzcie więc wędki, zanętę i podbierak i idźcie na łowy.

Dzień Wędkarza 23 czerwca 2019. Międzynarodowy czy ogólnopolski wydźwięk?

Dzień Wędkarza przypada na 23 czerwca, data święta została przeniesiona z 19 marca. Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego uchwalił nowy statut, w którym zawarto zmianę tego święta właśnie na czerwiec. To dobra okazja, aby przyjrzeć się problemom kłusownictwa oraz przestępczości nad wodami, a także walce z tymi incydentami. W tym celu prowadzone są akcje przedstawiające społeczeństwu skalę zagrożeń.

 - Trzeba wprowadzić odpowiednie zarządzanie zarybieniami, odłowami rybackimi i wędkarskimi. Ratunkiem dla polskich wód jest wprowadzenie rzetelnej ochrony łowisk, restrykcyjnych limitów ilościowych, zróżnicowanie przedziałów, w jakich można zabierać ryby, zakaz zabierania okazowych ryb, wprowadzanie odcinków no kill, akwenów no kill, badania nad rybami wypuszczanymi, znakowanie ryb itd. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie przez właściciela (dzierżawcę) łowiska, nagród dla osób, które łapią tę samą rybę po kilka razy oraz promują metodę złów i wypuść - mówi Mateusz Kalkowski, przewodnik wędkarski, który jest prekursorem metody złów i wypuść.

To również okazja do wybrania się nad wodę i oddania się relaksującej czynności, a wędkarstwo zdecydowanie do nich należy. Nie od dziś wiadomo, że bliskość przyrody, a przede wszystkim wody, nieważne czy rzeki, morza, czy jeziora, jest bardzo relaksująca. W wielu miejscowościach organizowane są zawody wędkarskie, które wyłaniają najlepszych wędkarzy z okolicy i są pretekstem do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat tego pasjonującego hobby.

Wędkarskie ciekawostki - co możecie znaleźć pod wodą?

Wędkarstwo jest świetnym zajęciem dla tych, którzy chcą nauczyć się cierpliwości. Poniżej przedstawimy kilka ciekawostek dotyczących hobby, które towarzyszy ludzkości od wieków:

 • najstarsza ryba pochodzi sprzed 425 milionów lat, co ciekawe, nie miała szczęk ani łusek, jej ciało okryte było pancernymi płytami. Podobne stworzenie ukazane było w bajce Atlantyda. Zaginiony ląd,
 • najstarszy haczyk był zrobiony z muszli i powstał około 42 tysiące lat temu,
 • wędkarstwo muchowe to najstarsza i najpopularniejsza do dziś technika połowów ryb,
 • naukowcy szacują, że w oceanach żyje ponad 15 tysięcy gatunków ryb, które nie zostały zidentyfikowane,
 • tylko 1% głębokości oceanów zostało odkrytych,
 • ryby nie mają powiek, więc nie mogą zamknąć oczu. Wyjątkiem są rekiny,
 • większość ryb nie może płynąć do tyłu, wyjątkami są te z rodziny węgorzy,
 • największą żyjącą ryba jest rekin wielorybi, mierzy on około 16 metrów długości, a jego waga to około 11 ton, choć żywi się jedynie planktonem,
 • najmniejsza ryba to Trimmatom nanus, osiąga ona długość jedynie 8-10 milimetrów.

 1. Jak urządzić nasz ogródek warzywny, żeby wszystko rosło tak, jak chcemy?
 2. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
 3. Ile zarabia się w food trucku? Fast food na kółkach pozwala się dorobić
 4. Kiedy jest Dzień Bociana Białego? Polski symbol ma swoje święto
 5. Kiedy Międzynarodowy Dzień Dziecka zaginionego? Bardzo ważna data
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News