Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień?

Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień? Źródło: pixabay.com/Concord90

Dzień Trzeźwości - kiedy wypada święto walki z uzależnieniem od alkoholu i szerzenie świadomości o jego negatywnym wpływie na nasze życie społeczne, a także nasz organizm? Na świecie co 10 sekund ginie osoba, której śmierci przyczyną są właśnie napoje wysokoprocentowe. Najczęściej jest to wypadek, ale także nowotwór lub choroby układu pokarmowego.

Dzień Trzeźwości

Dzień Trzeźwości obchodzony jest w ostatni poniedziałek poprzedzający Wielkanoc. Jest to ruchome święto, w 2018 roku wypadało ono 26 marca, natomiast w tym roku jest to 15 kwietnia, czyli ten poniedziałek. 

Co ma na celu organizacja tego święta? Przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem, szerzenie wśród społeczeństwa świadomości co niesie uzależnienie, propagowanie abstynencji oraz umiarkowanie picia alkoholu wśród obywateli. Alkoholizm, a właściwie zespół uzależnienia od alkoholu zalicza się do najbardziej dotkliwych form patologii, którą możemy zaliczać do śmiertelnych chorób. Nie jest ona bowiem całkowicie wyleczalna, możliwe jest zahamowanie jej objawów i szkód zdrowotnych.

Współczesnym problemem, z którym muszą borykać się zarówno władze, jak i rodzice, jest narastający odsetek uzależnień wśród młodych ludzi, którzy coraz wcześniej sięgają po pierwsze napoje wyskokowe. A im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia.

Dlaczego to robią? Przede wszystkim chcą udowodnić swoją dorosłość, a alkohol, a także papierosy - jako atrybut dorosłości - to idealny dla nich obiekt. Chcą również przełamać nieśmiałość i stać się członkiem pewnej grupy społecznej, nie zdając sobie sprawy, jakie mogą być tego konsekwencję. Duża część utożsamia spożywanie alkoholu z domem rodzinnym, a na pewnym etapie uzależnienia, muszą go spożywać, bo nie dają sobie bez niego rady. 

Według danych z policji ogółem do wytrzeźwienia do pomieszczeń policyjnych doprowadzane jest około 70 tysięcy osób, z czego 93% to mężczyźni, 7% to kobiety.

Światowy Dzień Trzeźwości - 15 kwietnia 2019 w statystykach

Światowy Dzień Trzeźwości ma na celu walkę z alkoholizmem oraz zwrócenie uwagi ludzi na to jak bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie picia napojów wysokoprocentowych. 

Średnie dzienne spożycie alkoholu na całym świecie według statystyk WHO to 33 gramy czystego etanolu (jest to związek chemiczny z grupy alkoholi), co odpowiada wypiciu 750 ml piwa. Prawie połowa etanolu wypijana jest w postaci napojów wysokoprocentowych, czyli wódki i podobnych, na drugim miejscu jest piwo (34%), na trzecim - wino (12%).

 - Zdecydowanie zbyt wiele osób, rodzin i całych społeczności cierpi z powodu szkodliwego używania alkoholu. Alkohol przekłada się na przemoc, urazy, problemy ze zdrowiem psychicznym i choroby, takie jak nowotwory czy udary mózgu. Najwyższy czas zintensyfikować działania zapobiegające tym, tak poważnym zagrożeniom dla rozwoju zdrowych społeczeństw - podkreśla dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzień Bez Alkoholu to nie to samo, co Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Czym się różnią?
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Kiedy jest Dzień Rodzeństwa? To już niedługo
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News