Kiedy jest Dzień Służby Publicznej i czym się różni od Dnia Służby Cywilnej?

Kiedy jest Dzień Służby Publicznej i czym się różni od Dnia Służby Cywilnej? Źródło: pixabay.com/rawpixel

Dzień Służby Publicznej, Dzień Służby Cywilnej, Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia - kiedy będziemy obchodzić te święta? Obchody tych trzech dni są mocno związane z pracownikami sektora publicznego, których pracy często nie doceniamy. Może pora to zmienić.

Dzień Służby Publicznej - już niebawem

Dzień Służby Publicznej to święto, które wypada na 23 czerwca, jego pierwsze obchody zorganizowane były już w 2003 roku i od tej pory są kultywowane co roku. Inicjatorem obchodów święta było Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych

Celem miało być przede wszystkim podkreślenie znaczenia usług publicznych na rzecz społeczności, a przy tym skupienie się na roli urzędników, jako osób w służbie państwa. To oni przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, szerzą demokrację oraz pokój. Sektor publiczny ma na celu zapewnienie obywatelom pomocy społecznej, bezpieczeństwa narodowego oraz planowania zagospodarowania przestrzennego, to bardzo ważne aspekty państwowości. 

Mowa tu o całej administracji publicznej, która ma służyć pośrednio lub bezpośrednio obywatelom, to bardzo istotna kwestia, o której nie można zapominać. Urzędnicy dostają wypłatę z naszych podatków, więc teoretycznie są pracownikami każdego z nas. Jest to idealna okazja do zachęcenia młodych osób do podjęcia pracy w tym sektorze.

Dzień Służby Cywilnej - święto łączy się z innym ważnym dla Polaków dniem

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzony jest również Dzień Służby Cywilnej, te ogólnopolskie obchody organizowane są dla podkreślenia znaczenia roli służb cywilnych, a także, jak w przypadku Dnia Służby Publicznej - administracji państwowej.

Data ustanowienia nie jest przypadkowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości było również ponownym rozpoczęciem działalności przez służbę cywilna, jako jednego z elementów suwerenności. 

 - Dzień 11 listopada nie jest przypadkowy. To symboliczna data odzyskania niepodległości w 1918 roku. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji, a rozpoczęcie działalności przez Służbę Cywilną było pierwszym sygnałem, że „Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa" - mówi aspirant Dariusz Opatrzyk, który pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia to polskie święto obchodzone 27 stycznia. Jest upamiętnieniem podpisania Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami przez Józefa Piłsudskiego

W ramach obchodów tego dnia minister pracy, rodziny i polityki społecznej może nagrodzić najlepszych pracowników służby publicznej i wręczyć im nagrody oraz wyróżnienia.

 - Nasza praca przynosi lepsze efekty, gdy mamy dobrą komunikację, zapewniamy przepływ informacji, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem oraz pracujemy zespołowo. Uzyskane przez Publiczne Służby Zatrudnienia rezultaty, to efekt pracy wszystkich pracowników - mówił wiceminister Stanisław Szwed z okazji święta w zeszłym roku.

  1. Najdroższy obraz świata i w Polsce. Ile kosztuje?
  2. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
  3. Jak zrobić screena na laptopie? To zależy od systemu komputera
  4. Program Warszawskich Targów Książki 2019
  5. Gdzie oglądać serial Narcos? Sezon 4. cieszy się ogromnym zainteresowaniem
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News