Dzień Scrabble - kiedy swój dzień ma najpopularniejsza gra na świecie?

Dzień Scrabble - kiedy swój dzień ma najpopularniejsza gra na świecie? Źródło: pixabay.com/Wokandapix

Dzień Scrabble - kiedy obchodzimy to święto? To idealny pretekst do tego, żeby zasiąść do wspólnej gry z całą rodziną. Tę popularną grę planszową znają chyba wszyscy. Monopoly, Scrabble to tytuły gier, od których praktycznie wszystko się zaczęło. W ostatnich latach planszówki przeżywają nawrót popularności, które wcześniej zabrały gry komputerowe i PlayStation.

Dzień Scrabble - kto nie zna gry, w której poprzez układanie słów z siedmiu wylosowanych liter dążymy do uzbierania jak największej liczby punktów? To świetna zabawa nie tylko dla młodszych, ale dorosłych również. Do gry możemy zaprosić starsze pokolenia, które z pewnością będą się bawić równie dobrze, co młodsze.

Światowy Dzień Scrabble - czy to święto międzynarodowe?

W dzień urodzin twórcy gry obchodzi się również Światowy Dzień Scrabble. Gra polega na układaniu słów ze wcześniej wylosowanych siedmiu liter, wyrazy mogą być odmieniane przez dowolne przypadki i liczby, nie mogą natomiast być układane nazwy własne. Gra kończy się, kiedy wyciągniecie z woreczka wszystkie 100 liter i nie będziecie mogli ułożyć żadnego słowa na planszy. To połączenie krzyżówki i grą losową, a przy tym świetna zabawa bez względu na wiek. Jedynym obostrzeniem jest znajomość języka. Jednak w grze sprawdza się nie tylko znajomość słówek, ale też spostrzegawczość i korzystanie z nadarzających się okazji. 

 - To jest najczęściej zadawane pytanie przez dziennikarzy. Dokładnie nie pamiętam, ale na pewno za ponad 200 punktów. To się bardzo rzadko zdarza. Generalnie słowo musi przejść przez dwie potrójne premie słowne plus 50 punktów premii za użycie wszystkich liter - odpowiedział Kazimierz Merklejn, brązowy finalista XXI Mistrzostw Polski w Scrabble, zapytany o najbardziej punktowane słowo w jego karierze.

Dzień Scrabble - historia najpopularniejszej planszówki

Gra została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Wszystko zaczęło się od Wielkiego Kryzysu w USA. Trzydziestoletni architekt stracił pracę, co było pretekstem do tego, żeby mógł zrewolucjonizować rynek gier planszowych. W pierwszej wersji planszówkę nazwał Lexiko, następnie Criss Cross Words, na początki uznawano ją za nudną i nie cieszyła się zbytnią popularnością.

Kilka lat później przy współpracy z biznesmenem i zapalonym graczem, ulepszył reguły i stworzyli oni grę o nazwie Scrabble. Butts nadał literom wartości punktowe, a jego kluczem było ich występowanie na pierwszej stronie New York Times'a. Od tej pory zabawa towarzyska zyskiwała na popularności, jest ona dostępna w 121 krajach na całym świecie, sprzedano ją w ponad 150 milionach egzemplarzy.

 - Jedyną rzeczą, która uniemożliwia grom słownym bycie tak popularnym, jak gry karciane to fakt, że nie liczy się w niej punktów - stwierdził twórca Scrabble.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Światowy Dzień Zdrowia, czy Zdrowia Psychicznego? Kiedy są te dni?
  4. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News