Kiedy jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej? Świętujmy, zamiast się zamykać na innych

Kiedy jest Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej? Świętujmy, zamiast się zamykać na innych Źródło: Mirta Toledo

Dzień Różnorodności Kulturowej wydaje się nadal bardzo potrzebny. Często zapominamy o bardzo zróżnicowanych źródłach nawet najbardziej swojskich elementów kultury. Dlatego może to być moment na przemyślenie i zauważenie mnogości wpływów, które kształtują nasz świat.

Dzień Różnorodności Kulturowej już się zbliża. Jest to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na problematykę tolerancji kulturowej i dialogu międzykulturowego oraz na wyzwania płynące ze świata, który jest coraz bardziej połączony, ale w którym ludzie często pozostają zamknięci na innych.

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej - kiedy jest?

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, a właściwie Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju, ma już dość długą historię. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 2002 roku. Podstawą do jego utworzenia była Powszechna Deklaracja o Różnorodności Kulturowej uchwalona 2 listopada 2001 roku na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Datę tego dnia ustalono na 21 maja.

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Kulturowej - co to?

Dzień Różnorodności Kulturowej jest bardzo ważny. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak wielką mieszanką kultur jest każda kultura narodowa. Dlatego właśnie 21 maja jest obchodzony pod szyldem "tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju".

Cel tego święta jest jeszcze jeden. Ma ono promować inne niż zwykle rozumienie kultury. Organizatorzy zachęcają, żeby spojrzeć na nią jako na sumę całego dziedzictwa kulturowego - zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Wiąże się to z połączeniem różnych, często bardzo odmiennych norm kulturowych w jedno - jak na przykład spojrzenie na kulturę polską jako połączenie wielu kultur regionalnych z domieszkami zachodnimi i wschodnimi, a nawet, miejscami, tureckimi czy orientalnymi. Jest to też czas na zajęcie się promocją kultury - między innymi propagowaniem przemysłu artystycznego i promocją usług związanych z kulturą.

Innym aspektem tego dnia jest rozwój i dialog. Jest to idealny moment na lepsze zrozumienie i pomoc dla krajów postkolonialnych, których zwyczaje i zdobycze kultury zostały zniszczone lub przekształcone przez lata rządów kolonialnych. To dobry moment aby zaangażować się w ochronę kultur krajów rozwijających się i przypominanie o jej wartości - z podkreśleniem, że jest ona równie ważna i wartościowa jak każda inna.

Dzień Różnorodności Kulturowej - jak go obchodzić?

Dzień Różnorodności Kulturowej jest dniem, który często świętuje się w instytucjach kultury, które na co dzień mają styczność z osobami z różnych kultur i krajów. Dlatego właśnie często spotkamy ogłoszenia o tym święcie w miejscach takich jak wydziały filologiczne uniwersytetów, wydziały antropologiczne czy kulturoznawcze, a także różnego rodzaju wydziały orientalistyczne. Takie obchody są zawsze bardzo radosne i mają w sobie elementy edukacyjne - na przykład w ramach festiwali sztuk zachęca się studentów do dzielenia się swoimi tradycjami regionalnymi, czy zaprasza osoby o innym zapleczu kulturowym na wykłady i pokazy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Grafiki i GIF-y na Dzień Matki. Wyślij e-kartkę
  2. Kiedy jest Dzień Kosmosu? Czy obchodzi się go tylko w Polsce?
  3. Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
  4. Życzenia na Dzień Strażaka. Nasi bohaterowie obchodzą swoje święto
  5. Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen - jak obchodzi się go w Polsce?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News