Dzień Radcy Prawnego - kiedy?
youtube/ SZ Kancelaria Prawna
Wiadomości Pikio - 4 Czerwca 2019

Kiedy jest Dzień Radcy Prawnego? Ich praca zasługuje na trochę celebracji

Dzień Radcy Prawnego - kiedy będziemy obchodzić święto mecenasów, zajmujących się naszymi sprawami, kiedy najbardziej tego potrzebujemy? To właśnie do tej grupy zawodowej udajemy się po to, by zasięgnąć porady w sprawach prawnych lub gdy potrzebujemy jego pomocy na sali sądowej. Radca prawny jest zawodem zaufania publicznego, a to w Polsce wielki prestiż i wyróżnienie, wart tych wszystkich lat nauki.

Dzień Radcy Prawnego jest idealną okazją do uczczenia trudów jego pracy. Zawód tej grupy specjalistów jest wykonywany na podstawie ustawy z 6 lipca 1982 roku, to właśnie ten dzień jest szczególnie hucznie obchodzony przez mecenasów prawa.

Ustawa z 1982 roku oraz Kodeks Etyki Radcy Prawnego określają obowiązki, a także przywileje tej grupy zawodowej. Aby móc mianować się tym tytułem, należy być wpisanym na listę radców prawnych przez okręgową izbę radców prawnych, jednak zanim się to stanie, kandydata czeka długa droga do wymarzonego stanowiska.

Pierwszym etapem są oczywiście studia prawnicze, ukończenie aplikacji radcowskiej, a następnie pozytywnie zdany egzamin i tyle - aż tyle. Wydaje się, że najtrudniejsza część dotyczy samego egzaminu radcowskiego, jednak przyznajmy sobie szczerze, studia prawnicze również nie należą do najłatwiejszych. Egzamin składa się z pięciu części, jednak tylko jedna z nich to test jednokrotnego wyboru, kolejne są zadaniami z zakresu różnych dziedzin prawa.

Dodatkowym wymogiem do wykonywania zawodu są:

  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • korzystanie z pełni praw publicznych,
  • bycie osobą nieskazitelnego charakteru, która swoim dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.

Dzień Radcy Prawnego - 6 lipca 2019 roku będą świętować w OIRP

Czym zajmuje się radca prawny? Zawód ten jest często mylony z adwokatem. Podstawowa różnica między nimi dotyczy stosunku pracy, radca prawny może świadczyć usługi prawne w stosunku pracy, natomiast adwokat nie.

Na przestrzeni ostatnich lat ich zakres obowiązków znacznie się rozszerzył, do podstawowych wciąż należą:

  • wydawanie opinii prawnych,
  • reprezentowanie klientów przed sądami oraz urzędami państwowymi,
  • obsługa wierzytelności znajdującej się na etapie postępowania sądowego, a także egzekucyjnego,
  • prowadzenie spraw sądowych i pozasądowych,
  • koordynowanie obiegiem dokumentów,
  • sporządzanie pism procesowych, projektów umów itp.,
  • prowadzenie spraw administracyjnych, gospodarczych, pracowniczych, cywilnych i rodzinnych,
  • występowanie w charakterze obrońcy w sprawach o wykroczenie oraz jako pełnomocnicy i obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Jak łatwo wywnioskować, klientów nigdy nie powinno im zabraknąć, podobnie jak spraw do rozpatrzenia. Dlatego też warto w dniu ich święta złożyć najserdeczniejsze życzenia zarówno radcom prawnym, jak i aplikantom radcowskim. Co roku 6 lipca na oficjalnych stronach Okręgowych Izb Radców Prawnych pojawiają się serdeczności dla przedstawicieli tego zawodu.

Dzień wolny dla radcy prawnego. Jak jest naliczany jego czas pracy?

Istotną kwestią związaną z pracą radcy prawnego jest czas pracy. Zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami i ustawami, obejmuje on czas pracy wykonywanej w siedzibie pracodawcy oraz poza nią i wynosi 40 godzin tygodniowo. Do tego wliczony jest czas niezbędny do załatwiania spraw w sądach i innych instytucjach, a także czas na przygotowanie się do tych czynności.

Wymiar czasu pracy ustala się w taki sposób, jak pozostałych pracowników, tyczy się to również urlopu i dni wolnych od pracy. Artykuł 29 Kodeksu Pracy mówi, że umowa o pracę określa obok rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, terminu rozpoczęcia i wynagrodzenia za pracę, także wymiar czasu pracy.

- To bardzo specyficzna praca, bo doradzamy klientom. Gdy klient ma awarię, nagłą sytuację, my musimy się dostosować, robić to, co jest ważne na daną chwilę, spontanicznie. Dla mnie uważność, staranność to podstawa. Znam wielu radców, którzy są doskonałymi prawnikami, ale bardziej odnajdują się w negocjacjach czy wystąpieniach przed sądem. To na pewno rodzaj specjalizacji. W mojej pracy ważne jest, by wszystko było jasne, klarowne w dokumentach. Na pewno trzeba chcieć stale zdobywać i aktualizować wiedzę. Dobrze kojarzyć fakty i dużo pamiętać - mówiła radca prawny Marta Gustyn.

TAKŻE NA PIKIOL.PL:

  1. Ile zarabia programista? Trudno w to uwierzyć, to więcej niż większość Polaków
  2. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze
  3. Ile zarabia nauczyciel? Ten zawód jest niedoceniany
  4. Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć
  5. Ile może wynieść twoje wynagrodzenie chorobowe? Kwota może zaskoczyć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News