Dzień Praw Zwierząt w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia

Dzień Praw Zwierząt w szkole i przedszkolu - pomysły na zajęcia Źródło: pixabay.com/12019

Dzień Praw Zwierząt: scenariusz - przedszkole to najlepszy czas aby zacząć poznawać prawa zwierząt. Przecież empatię powinniśmy wykształcać od najmłodszych lat. Jak możemy zorganizować maluchom ten dzień aby połączyć przyjemny temat z ważnymi kwestiami społecznymi?

Dzień Praw Zwierząt: scenariusz - przedszkole to świetny moment aby zacząć zapoznawać dzieci z problemami, z którymi w naszym społeczeństwie borykają się zwierzęta. Jak możemy przeprowadzić lekcje aby nasi podopieczni wynieśli z niej jak najwięcej?

Dzień Praw Zwierząt: scenariusz - przedszkole to miejsce, gdzie dzieci uczą się empatii

Przedszkole jest idealnym miejscem aby zapoznać dzieci z potrzebami zwierząt. Większość młodziaków bardzo lubi zwierzęta - kto nie chciał w młodości mieć słodkiego pieska lub kotka. Zazwyczaj dzieci też są bardzo empatyczne - łatwo wyobrażają sobie siebie w sytuacji biednego zwierzątka więc lekcje szybciej powinny do nich trafić. Dlatego właśnie na pewno będą bardzo otwarte na naukę o potrzebach zwierząt. Warto więc jak najszybciej zacząć zaznajamiać je z prawami zwierząt i sposobami na ich ochronę. 

Dzień Praw Zwierząt - scenariusz w przedszkolu

Dzień Praw Zwierząt może być jednym z najfajniejszych w całym roku przedszkolnym. Aby zapewnić dzieciom dobrą zabawę, warto się do niego wcześniej przygotować. Na dwa tygodnie przed 22 maja dobrze jest poprosić dzieci o przygotowanie kostiumów swoich ulubionych zwierząt - mogą być wykonane ręcznie. Zagwarantuje to niesamowicie fajną atrakcję w dniu święta. Kiedy już dzieci będą wystrojone, możemy przejść do zabaw. 

Na początku możemy spróbować czegoś, co da podopiecznym więcej informacji o Dniu Praw Zwierząt. Zacznijmy od przeczytania przynajmniej fragmentu Deklaracji Praw Zwierząt. Od razu po tym możemy ją z dziećmi omówić - spytać, czy taka deklaracja jest potrzebna, dlaczego powinniśmy chronić zwierzęta. Aby utrzymać je jeszcze przez jakiś czas w atmosferze pracy, zacznijmy też pytać o ich sposoby na ochronę zwierząt. Możemy też wytłumaczyć w jaki sposób aktualnie wykorzystywane są zwierzęta i dlaczego niektóre z tych warunków mogą być dla nich bardzo szkodliwe.

Dzień Praw Zwierząt: przedszkole - dalszy ciąg

Po tej wymagającej sesji intelektualnej dobrze będzie zrobić chwilę na zabawę. Dzieci w kostiumach poprośmy o zajęcie miejsc w kole. Teraz każdy po kolei powinien wytłumaczyć jakim jest zwierzęciem, jakie wydaje odgłosy i gdzie możemy je znaleźć. Jeśli któreś ze zwierząt się powtarza - poprośmy o, w miarę możliwości, dodatkowe informacje, których nie wymieniła poprzednia osoba.

Po tej zabawie spróbujmy jeszcze innych cudowności. Dobrze jest pobawić się z dziećmi w zgadywanki. Jeżeli chcemy wprowadzić element współzawodnictwa, podzielmy dzieci na grupy i liczmy punkty grupowo. Zagadek dotyczących zwierząt jest bardzo wiele, dlatego ze znalezieniem materiałów nie będzie problemu. Oto kilka przykładowych szarad:

 • Trąbę z sobą nosi, lecz nie jest trębaczem. Gdy pójdę do ZOO, pewnie go zobaczę (słoń)
 • Chodzi po podwórku woła: „Kukuryku”. On i jego przyjaciele mieszkają w kurniku (kogut)
 • Ciężko pracuję na wsi cały dzień. Odpoczywam w stajni i nie jestem leń (koń)
 • Dumny dźwiga swe dwa garby, niczym dwa największe skarby. I jest w bardzo złym humorze, że trzeciego mieć nie może (wielbłąd)
 • Gdy chodzi, to się kiwa, Za to w wodzie dobrze pływa (kaczka)
 • Nie chodzi, a pełza, syczy groźnie wciąż, nie zbliżaj się do niego, bo to właśnie... (wąż)

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Dzień Unii Europejskiej w szkole i przedszkolu - scenariusze i przykłady zabaw
 2. Kiedy Europejski Dzień Kontroli Prędkości 2019? Unia Europejska chce rozwiązać problem
 3. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
 4. Dzień czekolady w przedszkolu i szkole - pomysły na zabawy
 5. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Tańca? Data i informacje

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News