Kiedy jest Dzień Praw Zwierząt? Brońmy naszych braci mniejszych

Kiedy jest Dzień Praw Zwierząt? Brońmy naszych braci mniejszych Źródło: pixabay.com/StockSnap

Dzień Praw Zwierząt - kiedy obchodzony jest on w Polsce, a kiedy na świecie? W naszym kraju jest to upamiętnienie uchwalenia ustawy o ochronie praw zwierząt. Każdy z nas powinien pamiętać, że zwięrzęta, podobnie jak my, są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię.

Dzień Praw Zwierząt w Polsce

Dzień Praw Zwierząt co roku przypomina o tym, że zwierzęta są istotami żywymi, które są zdolne odczuwać cierpienie, więc każdy z nas powinien je godnie traktować, tak, aby tego cierpienia nie odczuwały.

Dzień Praw Zwierząt, który w Polsce obchodzony jest 22 maja, to święto ekologów i miłośników zwierząt, którzy co roku świętują uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku i akcję Klubu Gaja, który za tym optował.

Tekst ustawy przede wszystkim zajmuje się kwestiami:

 • zasad ochrony zwierząt,
 • zasad transportu zwierząt domowych,
 • zasad uśmiercania i uboju zwierząt,
 • zasad wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych,
 • zasad ochrony zwierząt wolno żyjących,
 • kar za naruszenie przepisów ustawy.

Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt. Światowy apel do wszystkich ludzi

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października w dzień rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem wszystkich zwierząt, ekologii oraz ekologów. Głosił on, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na ich gatunek, charakter, czy poglądy. 

Międzynarodowe święto zostało ustanowione na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. Obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi na zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie, że zwierzę nie jest rzeczą i ma swoje prawa. To również zwrócenie uwagi ludzi na los bezdomnych zwierząt, warunki bytowe w schroniskach oraz kontrowersyjną kwestię znęcania się nad zwierzętami.

 - Ochrona żywej istoty przed cierpieniem jest kwestią pryncypialną. Silne prawo musi stać po stronie najsłabszych. Z przyczyn oczywistych różnic gatunkowych – zwierzęta są dziś najsłabszymi istotami w obrocie prawnym. Żyją, odczuwają, ale nie mają szans walczyć o kształt przepisów - mówiła Rzeczniczka Praw Zwierząt, Karolina Kuszlewicz.

22 maja Dzień Ochrony Praw Zwierząt

22 maja 1997 roku odbyła się największa kampania obywatelska w naszym kraju, akcja zorganizowana była przez Klub Gaja na rzecz praw zwierząt. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 600 tysięcy Polaków.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków zaangażowanych między innymi w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy o ochronie zwierząt. W 2009 roku dzięki działaniom klubu Sejm dopisał ryby hodowlane do listy kręgowców objętych przepisami o ochronie praw zwierząt.

 1. The 100 wraca do Netflix. Fani nie mogą się doczekać 6. sezonu
 2. Jason Momoa z Gry o Tron. Czy jeszcze pojawi się na ekranie?
 3. Wiemy, gdzie można oglądać Grę o Tron za darmo. Chcą tego wszyscy fani serialu
 4. Jak usunąć wiadomość lub zdjęcie z Messengera? To dziecinnie proste
 5. Ile lat ma Dawid Myśliwiec z Naukowego Bełkotu? Czy ma dziewczynę?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News