Kiedy Dzień Polonii i Polaków za Granicą? Łączy się z innym ważnym świętem

Kiedy Dzień Polonii i Polaków za Granicą? Łączy się z innym ważnym świętem Źródło: wikipedia.org/Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Polonii i Polaków za Granicą - kiedy jest to święto? Poza granicami Polski żyją miliony ludzi, którzy identyfikują się jako Polacy. Tego dnia pamiętamy o nich i doceniamy ich wkład w naszą państwowość i historię.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto, które łączy rodaków mieszkających na co dzień poza granicami Polski z ich ojczyzną. Przez burzliwą historię Polski wiele z tych osób było zmuszonych wyjechać z kraju ojczystego i osiedlić się gdzieś indziej. Kiedy obchodzimy dzień pamięci o wszystkich Polakach poza granicami kraju?

Czym jest Polonia?

Może się wydawać, że określenie Polonii jest bardzo proste. Wiele osób myśli, że jest to ogół wszystkich Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju ojczystego. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda - są wyjątki od tej reguły. Polonią określa się tylko polskich emigrantów i identyfikujących się z polską kulturą potomków tych emigrantów. Oznacza to, że termin ten nie dotyczy osób, które w wyniku przemian terytorialnych znalazły się poza granicami Polski - takich jak mieszkańców byłych Kresów Wschodnich czy Zaolzia.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2019 - dlaczego obchodzimy to święto?

Kiedy w państwach źle się dzieje, wielu ludzi decyduje się wyemigrować i poszukiwać swojego szczęścia gdzieś indziej. Trudnych momentów w historii Polski było wiele - od zaborów po okupacje i wojny światowe. Dlatego nie dziwi fakt, że na świecie żyje ogromna liczba ludzi, którzy mieszkają poza Polską, ale nadal identyfikują się jako Polacy, mówią po polsku i funkcjonują w obrębie polskiej kultury.

Właśnie dla nich ustanowiono 2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jego wprowadzenie miało miejsce w 2002 roku, czyli na dwa lata przed ustanowieniem innego ważnego święta tego dnia - Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ma on nie tylko zwracać uwagę na to, że wielka liczba Polaków - według niektórych szacunków nawet 20 milionów - żyje za granicami kraju, ale też być dowodem uznania "wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach" - jak napisano w ustawie wprowadzającej to święto.

Gdzie za granicą jest najwięcej Polaków?

Polonia jest rozsiana po całym świecie i w prawie każdym kraju możemy spotkać przynajmniej kilka osób, które identyfikują się jako Polacy i mieszkają tam na stałe. Polonia jest nawet na Antarktydzie! Operuje tam stacja badawcza, której mieszkańcy zaliczają się do Polonii. Największe skupiska Polaków za granicą to:

 • USA - największe centrum Polonii na świecie. W samym Chicago mieszka około 1,5 miliona Polaków, można tam znaleźć polskie sklepy i centra kultury.
 • Niemcy - szczególnie zagłębie Ruhry - jest to skutek głównie emigracji lat 80. (około 2 milionów)
 • Brazylia (1,5-2 miliony)
 • Ukraina (900 tysięcy)
 • Białoruś (400 tysięcy)
 • Kanada (900 tysięcy)
 • Rosja (100 tysięcy)

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje
 2. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania
 3. Czy 1 maja jest wolny od pracy? Tak jest już od lat
 4. Czy 2 maja jest zakaz handlu? Lista czynnych sklepów
 5. Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News