Kiedy jest Dzień Policjanta 2019? Złóż życzenia dzielnicowemu

Kiedy jest Dzień Policjanta 2019? Złóż życzenia dzielnicowemu Źródło: facebook.com/pg/Policja.Mazowsze

Dzień Policjanta. Codziennie ryzykują swoim zdrowiem i życiem w celu walki z przestępczością oraz ratowania ludzi. Zbliża się ich wielkie święto. Z tej okazji podziękujmy im za wykonywane przez nich obowiązki, nawet jeśli sami nie raz otrzymaliśmy od nich mandat. Największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji zasługuje na hołd i szacunek.

Dzień Policjanta już niedługo będzie obchodzony przez wszystkich stróżów prawa, ich rodziny, a także ludzi, którzy pragną podziękować im za służbę i wykonywane obowiązki, często wiążące się z narażeniem życia i zdrowia. Kiedy świętujemy w Polsce Dzień Policjanta?

Dzień Policjanta 2019. Kiedy jest obchodzony?

Wyjątkowe dla służb mundurowych święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku. Dzień ten ma na celu przypomnienie społeczeństwu, jak ważną i istotną rolę w życiu każdego z nas odgrywają oddziały prewencji. Podczas obchodów odbywają się uroczystości wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne, a także wyższe stanowiska służbowe. W trakcie święta wręczane są odznaczenia i wyróżnienia, oprócz odznaczeń państwowych mogą to być m.in. Krzyże Zasługi za Dzielność, Medale za Długoletnią Służbę, Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznaki Zasłużonego Policjanta. Dzień Policjanta to również idealna okazja do złożenia wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie.

Historię Dnia Policjanta przedstawia poniższe kalendarium:

  • 24 lipca 1919 - powołanie Policji Państwowej (istniejącej do 15 sierpnia 1944),
  • 7 października 1944 - powołanie Milicji Obywatelskiej, Święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa obchodzono 7 października do 1989 roku,
  • 6 kwietnia 1990 - ponowne powołanie Policji,
  • 21 lipca 1995 - ustanowienie Święta Policji.

Decyzją Sejmu święto Policji obchodzone jest co roku 24 lipca. Pomimo wyznaczonej daty, uroczystości związane z Dniem Policjanta rozpoczynają się wcześniej i są rozłożone na kilka dni. Centralne obchody odbywają się w Warszawie, w kilku miejscach: m.in. na Zamku Królewskim, w Komendzie Głównej Policji, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego czy w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W centralnych uroczystościach bierze udział prezydent, ministrowie i wiele osób związanych z Policją, rządem czy innymi służbami. Dzień Policjanta równocześnie obchodzony jest także w całym kraju. Podczas święta oprócz wręczania odznaczeń i medali, a także pamięci o poległych na terenie całego kraju odbywają się nabożeństwa, pikniki, sympozja i koncerty.

Dzień z życia policjanta. Życzenia z okazji święta - kartka, wiersze, prezent

Zawód policjanta stanowi jedną z bardziej intrygujących oraz narażonych na niebezpieczeństwo profesji na rynku pracy. Do podstawowych zadań pracowników policji należy ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestępczością, ściganie osób poszukiwanych oraz poszukiwania osób zaginionych. W zakresie zadań znajduje się również ochrona osób i mienia, działalność antykryzysowa w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalność antyterrorystyczna oraz wszelkie działania prewencyjne. Każdy dzień policjanta mija pod znakiem ratowania ludzi i stania na straży bezpieczeństwa. 

Z okazji Dnia Policjanta każdy z nas powinien oddać hołd i szacunek mundurowym, którzy każdego dnia robią wszystko, abyśmy czuli się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. Wszelkie złe wspomnienia związane z policjantami, jak na przykład niesłusznie w naszej opinii przyznany mandat przynajmniej tego dnia nie powinny mieć większego znaczenia.

Święto policji to świetna okazja na zorganizowanie specjalnych programów w przedszkolach i szkołach. Policjanci na specjalne zaproszenie nauczycieli i rodziców chętnie przybywają do placówek, gdzie opowiadają o swojej pracy oraz prezentują specjalne ćwiczenia. W zamian za dzień pełen atrakcji dzieci odwdzięczają się mundurowym życzeniami, prezentami i wierszykami.

Czego życzyć Policjantowi? Przede wszystkim tego, aby ich trudna i niebezpieczna służba, nie była tylko obowiązkiem, ale również źródłem głębokiej satysfakcji. Warto złożyć im podziękowania za dobrze wykonywaną pracę oraz codziennie wykonywaną służbę na rzecz społeczeństwa, ochrony życia, a także mienia ludzkiego. Najserdeczniejsze życzenia tego dnia płynąć powinny również do rodzin policjantów, których wyrozumiałość i wsparcie pomaga w wykonywaniu przez nich obowiązków.

Jako prezenty dla mundurowych idealnie sprawdzą się popularne gadżety z tematyczną personalizacją. Kubki, długopisy czy figurki policjantów to coś, co każdy z nich będzie mógł postawić na swoim biurku na komendzie. Imienne notesy i koszulki, jak na przykład "Posterunkowy Tomek" również będą strzałem w dziesiątkę.

Młodsze dzieci mogą uraczyć policjantów kolorowymi kartkami i laurkami. Miłą niespodzianką będą również krótkie, zabawne wierszyki. Poniżej prezentujemy przykłady:

Jakie święto dzisiaj mamy?
Komu dzisiaj zaśpiewamy?
Czy dziś święto lotnika?
A może święto górnika?
Nie!- Czyje święto dziś
powie mały Krzyś.
Dzisiaj święto policjanta,
wesołego sierżanta,
kaprala, porucznika,
kapitana, pułkownika,
majora, chorążego,
generała, plutonowego.
Czy to święto czy niedziela
strzegą oni praw obywatela.

Niech nam żyją policjanci
Niech nam żyją latek sto
My kochamy policjantów
Bo oni tępią wszelkie zło
Sto lat żyjcie nam kochani
Sto lat zdrowi bądźcie
Obsypiemy was kwiatami
Wy nas za to brońcie
Rabusiów zamykajcie
Niech nie czynią zła
Za to wam kochani
Polska medal da

Z okazji Dnia Policjanta życzymy wszystkim mundurowym, aby ich służba nie zagrażała zdrowiu, a zgłoszeń każdego dnia było jak najmniej.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?
  2. Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
  3. Kiedy jest Dzień Radcy Prawnego? Ich praca zasługuje na trochę celebracji
  4. Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą - prawdziwe szaleństwo w miejscu codziennej rutyny
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Frytek? Czy Polska ma swoją wersję święta?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu