Kiedy jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej?

Kiedy jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej? Źródło: youtube.com/IPNtvPL

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - kiedy obchodzimy święto upamiętniające ofiary ludobójstwa? To pewnego rodzaju hołd dla osób, które zginęły w 1940 roku z rąk oficerów ZSRR. Polska historia jest bardzo zawiła i od początku istnienia naszego państwa musieliśmy borykać się z najazdami, grabieżami, potem rozbiorami i zdradami sojuszników. Przez wieki istnienia Państwa Polskiego ofiar było naprawdę dużo, wszystkie je powinniśmy mieć w pamięci, jako dziedzictwo narodowe i naszych przodków.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2019 - 13 kwietnia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odnosi się oczywiście do ofiar ludobójstwa dokonanego w 1940 roku, w przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę tego wydarzenia.

To polskie święto, które obchodzimy co roku 13 kwietnia, zostało uchwalone 14 listopada przez aklamację Sejmu w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W latach 1990-2007 święto obchodzono pod nazwą Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia. 

 - W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - możemy przeczytać w uchwale podpisanej przez ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Według danych w Katyniu zostało zabitych prawie 22 tysiące osób należących do elit naszego kraju, konkretnie 21 768 (a przynajmniej tyle ciał udało się odnaleźć) obywateli Polski, którzy zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego. Ofiary, w tym ponad dziesięć tysięcy oficerów wojska i policji, zostały uznane przez Rosjan za wrogów władzy sowieckiej. Morderstwo było dokonywane przez strzał z broni krótkiej w tył głowy. 

Przez lata władze ZSRR nie brały odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Jednak 13 kwietnia 1990 roku wzięły za to odpowiedzialność i przyznały się do dokonania "jednej z cięższych zbrodni stalinizmu". Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi PRL Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów jenieckich. 

Ofiarami zbrodni była polska elita: oficerowie, podoficerowie i szeregowi Wojska Polskiego, naukowcy, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Zostali zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. 

Katastrofa Smoleńska - tragedia narodowa, a upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej

W 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, 10 kwietnia 2010 roku Prezydent RP Lecha Kaczyński wraz z osobami na najważniejszych stanowiskach państwowych miał udać się do Katynia na obchody drugiej części uroczystości. Polska delegacja została tam zaproszona przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Uroczystości jednak nie odbyły się z powodu katastrofy lotniczej Tu-154M w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, członków załogi i pasażerów, w tym Lech Kaczyński z żoną Marią. 

Od 2008 roku Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" organizuje w Warszawie Katyński Marsz Cieni, w tym roku odbył się on w niedzielę 7 kwietnia. Jest to milczący marsz rekonstruktorów, którzy chcą w ten sposób upamiętnić polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zbliża się rocznica katastrofy smoleńskiej. Jakim samolotem leciał prezydent?
  2. Która rocznica Smoleńska w tym roku? Niebawem okrągła liczba
  3. Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
  4. Kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? Przyczyny tragedii wciąż budzą kontrowersje
  5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MONu? Antoni Macierewicz chroni prywatności
Następny artykuł