Dzień Pac-Mana 2019. Kiedy jest to święto i jak je obchodzą fani gier komputerowych?

Dzień Pac-Mana 2019. Kiedy jest to święto i jak je obchodzą fani gier komputerowych? Źródło: youtube.com/Level UP

Dzień Pac-Mana - kiedy będziemy obchodzić święto jednej z najpopularniejszych gier komputerowych, która została stworzona prawie czterdzieści lat temu? Chyba wszyscy z nas kojarzą żółtą kulkę, która krąży po labiryncie, a jej celem jest zjedzenie wszystkich kulek i za wszelką cenę unikanie duszków.

Dzień Pac-Mana. Kiedy gra obchodzi swoje święto? Czy można w nią zagrać online?

Dzień Pac-Mana obchodzimy 22 maja, data ta jest związana z wydaniem gry przez japońską firmę Namco właśnie 22 maja 1980 roku. Najpierw gra pojawiła się na klasycznych automatach do gier, jednak z czasem dostępna była na Atari 2600, Commodore 64, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy czy PC, a obecnie nawet możemy pograć online.

Prosta gra komputerowa odniosła wielki, światowy sukces, postać z gry, czyli żółta kulka, została bohaterem wielu serialu animowanych, a także filmu Pixels, w którym wraz z innymi legendarnymi bohaterami gier zamierza zamienić Ziemię w piksele. W wielkiej produkcji Hollywood zagrał między innymi Adam Sandler.

Kim zatem jest Pac-Man? To wiecznie głodna kulka, której wygląd inspirowany był pizzą. Pac-Man porusza się po labiryncie, właściwie to gracz porusza się nim po labiryncie pełnym białych kulek. Jednym z warunków przejścia do następnego poziomu jest zjedzenie wszystkich kulek i unikanie duszków. Duszki były cztery: różowy Pinky, błękitny Inky, czerwony Blinky i pomarańczowy Clyde.

Gra miała 256 poziomów, a tak właściwie 255, ponieważ ostatni miał wgrany błąd i nie można było go przejść. Błąd ten odpowiedzialnym był za niewłaściwe pokazywanie na ekranie owoców, co uniemożliwiało kontynuowanie zabawy. 

Pac-Man w Google

Marcin Wichary pracujący w siedzibie firmy Google w Mountain View stworzył nową wersję słynnej gry. Był to hołd dla wspaniałej gry w trzydziestą rocznicę jej powstania. Pac-Mana możecie znaleźć na Google Doodle. Stworzona zabawa jest bardzo podobna do tej, która została stworzona w 1980 roku. Specjalna wersja Pac-Mana będzie dostępna na stronie wyszukiwarki przez 24 godziny 22 maja. 

 - Dodaliśmy jedną opcję, której w oryginale nie było. Jeśli wrzucisz monetę po raz drugi, na ekranie obok PAC-MANA pojawia się Ms. Pac-Man i w grę mogą grać dwie osoby równocześnie [wykorzystując przyciski W A S D]. Punkty liczone są osobno, tak więc jest to i współpraca i konkurencja w jednym. Tak naprawdę zdziwiłem się, jak rewelacyjnie Pac-Man sprawuje się w tym trybie - szczegóły punktacji na przykład wydają się praktycznie idealnie stworzone dla trybu dwóch graczy - zdradza polski twórca.

  1. Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
  2. Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
  3. Młoda aktorka M jak miłość ma słynną siostrę. Mało kto wie, że są rodzeństwem
  4. Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
  5. Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News