Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać

Kiedy jest Dzień Ojca? Tej daty nie powinniśmy zapominać Źródło: pixabay.com/Pexels

Dzień Ojca - kiedy wypada to święto? To, że Dzień Matki wypada 26 maja, pamięta każde dziecko, zarówno to młodsze, jak i starsze. Problemy zawsze dotyczą święta wszystkich ojców. Dzieci zastanawiają się, kiedy wypada to święto i co wręczyć tacie z tej okazji. Rodzice są ważnymi postaciami w życiu każdego z nas, to przecież oni uczą nas wszystkiego od najmłodszych lat, wpajają wartości i wspierają w każdym działaniu.

Dzień Ojca - kiedy wypada w 2019? Data

Dzień Ojca - kiedy obchodzimy to święto? Co roku wypada ono 23 czerwca, w 2019 roku będzie to niedziela. Święto jest wyrazem szacunku i wdzięczności, którą dzieci wyrażają swoim ojcom. 

Inicjatywna celebracji tego święta zapoczątkowana była w Stanach Zjednoczonych, jednak był to wyłącznie chwyt marketingowy. Po sukcesie Dnia Matki, który obchodzimy 26 maja, postanowiono również uczcić pozostałych członków rodziny. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w małym miasteczku w stanie Waszyngton, wydarzenie to miało charakter lokalny. Starania o wprowadzenie Dnia Ojca na skalę krajową zajęły kolejnych kilka dekad i dopiero prezydent Nixon w 1972 roku ustanowił święto jako oficjalne. I choć celebracje mają kilkadziesiąt lat, nadal Dzień Ojca jest mało popularny w porównaniu z Dniem Matki. 

W różnych krajach święto datowe jest na różne terminy. 23 czerwca obchodzone jest między innymi w Polsce, Indiach, Nepalu i Nikaragui. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii święto to jest powiązane z dniem świętego Józefa, który wypada 19 marca. Na Litwie to pierwsza niedziela czerwca, w Austrii - druga. Kraje skandynawskie celebrują rolę ojca w drugą niedzielę listopada, natomiast w Wielkiej Brytanii święto obchodzone jest w trzecią niedzielę czerwca.

Prezenty na Dzień Ojca - jak obchodzić to święto?

Według badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, aż 64% dzieci, w tym 57% dziewczynek i 71% chłopców, wskazuje tatę jako najważniejszego przewodnika spośród dorosłych z ich najbliższego otoczenia. Statystyki pokazują, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa ojciec, jego autorytet i wsparcie. Dzień Ojca jest idealną okazją do tego, żeby podziękować im za trud włożony w nasze wychowanie, miłość, jaką nas obdarzyli i wiedzę, którą przekazali, a to tylko kilka z ich zasług.

Życzenia to oczywiście podstawa, powinniśmy je złożyć osobiście lub - jeśli nie mamy takiej możliwości - przez telefon, wiadomość, czy maila. Serdeczności muszą być szczere i płynące prosto w serce. A jeśli chcemy sprawić tacie jeszcze większą przyjemność, możemy zabrać go na spacer, wspólną aktywność fizyczną lub rozrywkę, wręczyć mu jakiś drobny upominek lub zabrać na obiad, albo przynajmniej kawę. W przypadku mniejszych dzieci doskonale sprawdzą się laurki, w których wykonaniu mogą pomóc panie z przedszkola lub mamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Majówka we dwoje. Gdzie wyjechać na długi weekend z drugą połówką?
  2. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  3. Pomysły na majówkę 2019. Jak spędzić długi weekend majowy - z dziećmi czy we dwoje?
  4. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  5. Nowa promocja McDonald's. Ile kosztuje Maestro burger?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News