Kiedy jest Dzień Ochrony Środowiska 2019? Ważne święto

Kiedy jest Dzień Ochrony Środowiska 2019? Ważne święto Źródło: pixabay.com/ejaugsburg

Dzień Ochrony Środowiska jest z roku na rok coraz ważniejszym świętem. Globalne ocieplenie, topiące się lodowce, wymierające gatunki i pogarszająca się jakość powietrza - to tylko niektóre ze skutków negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Kiedy jest Dzień Ochrony Środowiska? Najlepiej - i dla zwierząt, i dla ludzi - aby był codziennie.

Dzień Ochrony Środowiska z roku na rok wydaje się być coraz bardziej istotnym świętem, a znaczenie jego obchodzenia rośnie. Liczby nie kłamią - wpływ człowieka na środowisko jest katastrofalny. Czy możemy coś zrobić, aby to zmienić? Pierwszym krokiem jest bez wątpienia zwiększenie świadomości o tym problemie. W tym właśnie celu powstał Dzień Ochrony Środowiska.

Dzień Ochrony Środowiska - Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzimy już od wielu lat

Ochrona środowiska jest ważna dla każdego, gdyż każdy korzysta z darów środowiska naturalnego. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z pogorszeniem klimatu, jakości powietrza i różnorodności biologicznej - tracą na tym wszyscy mieszkańcy Ziemi, nie tylko ludzie. W związku z tym, największe światowe organizacje zgadzają się, że ekologia i ochrona środowiska to kluczowe zadania na XXI wiek. Taki założenie powstało już w latach 70. ubiegłego stulecia. W 1972 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej postanowiło wprowadzić Światowy Dzień Środowiska, który w Polsce nazywamy raczej Dniem Ochrony Środowiska. 

Kiedy jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska?

Ta sama konferencja ustaliła datę Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Ustalono, że będzie on obchodzony co roku 5 czerwca. Ma on przypominać o tym, że rozwój cywilizacji powinien iść w parze z dobrostanem środowiska, a nie odbywać się jego kosztem. Niestety nie wszyscy się do tego stosują - niektóre państwa od jakiegoś czasu rozluźniają ograniczenia dotyczące emisji spalin, nawet pomimo ostrzeżeń naukowców dotyczących bardzo szybkiego rozwoju globalnego ocieplenia.

5 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska 2019

Nawet pomimo tego, że niektóre państwa nie wprowadzają rozwiązań ekologicznych czy tego, że aż 77% emisji gazów cieplarnianych jest spowodowana przez zaledwie 100 największych firm, działalność jednego człowieka ma istotny wpływ na ochronę środowiska. Dlatego (nie tylko) 5 czerwca warto pamiętać o tym, aby zrobić coś dobrego dla natury. A gdyby tak tego dnia, zamiast jechać do pracy samochodem, wybierzemy rower albo środki transportu publicznego? Może po raz pierwszy posegregujemy śmieci? Jest to też dobry dzień na umówienie się na długo odkładaną wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Jeśli jesteśmy ciekawi wegańskiej diety, jest to kolejny z dobrych sposobów na bycie bardziej przyjaznym środowisku. Oczywiście są też zajęcia na większą skalę - możemy zaangażować się politycznie i żądać lepszych rozwiązań proekologicznych czy włączyć się w lokalne akcje mające na celu poprawę jakości naszego najbliższego otoczenia. Wszystkie te działania są w zasięgu ręki - wystarczy tylko spróbować!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Zaskakujące święto w kalendarzu. Warto celebrować Dzień Seksu
  2. Dzień Demokracji 4 czerwca. To polskie czy międzynarodowe święto?
  3. Jakie są najlepsze atrakcje na Dzień Dziecka? Prawdziwe szaleństwo 1 czerwca
  4. 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy to dzień wolny?
  5. Kiedy była koronacja Elżbiety II? Ważna rocznica dla Brytyjczyków
Następny artykuł