Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz zajęć w szkole i przedszkolu

Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz zajęć w szkole i przedszkolu Źródło: pixabay.com/satyatiwari

Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz zajęć w szkole i przedszkolu dotyczący obchodów tego dnia to dobra okazja do przybliżenia dzieciom sposobów, w jakie nawet najmłodsi mogą zrobić coś dobrego dla środowiska naturalnego. Każdy przecież kocha naturę - dlaczego nie spróbować ratować jej wraz z dziećmi? Przedstawiamy najlepsze pomysły na zajęcia dotyczące ochrony środowiska.

Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz zajęć dotyczących tego święta powinien zawierać wiele praktycznych informacji dotyczących sposobów, w jakie każdy z nas może przyczynić się do polepszenia stanu naszego środowiska naturalnego. Przedstawiamy pomysły na wprowadzenia tego trudnego problemu do wyobraźni naszych młodych podopiecznych.

Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz w przedszkolu

W przedszkolu bardzo ważne jest łączenie nauki z zabawą. Dzieci często mają trudności w skupieniu się na poważnych zajęciach, ale za to bardzo dobrze przyswajają informacje podane im w zabawny, przystępny dla nich sposób. Dlatego zabawy dotyczące ochrony środowiska są najlepszym pomysłem na celebrowanie Dnia Ochrony Środowiska, nazywanego też Światowym Dniem Środowiska. Dlatego właśnie zajęcia tego dnia możemy rozpocząć na dworze, gdzie przeprowadzimy z dziećmi lekcje terenowe. Możemy przejść się po terenie przedszkola lub placów zabaw i pokazać dzieciom miejsca, w których powinny segregować odpady, wytłumaczyć do których śmietników powinniśmy wrzucać dane rodzaje odpadów, jak przygotować śmieci do segregacji czy jak dbać o czystość przydomowych trawników - wspominając między innymi o sprzątaniu po zwierzątkach na spacerze.

Innym świetnym pomysłem może być także stworzenie z dziećmi plakatu na Dzień Ochrony Środowiska. Będą tam mogły zamieścić swoje rady dotyczące tego, jak dbać i chronić naszą planetę - to przecież najmłodsze pokolenie będzie musiało zmagać się z efektami obecnego braku ekologicznych rozwiązań. Dodatkowo będzie to okazja do połączenia różnorakich talentów - na plakacie możemy i pisać, i rysować, i wyklejać - każde dziecko znajdzie tam element, który lubi i mu odpowiada.

Scenariusz na Światowy Dzień Ochrony Środowiska - wiersze

Na wyobraźnię dzieci zawsze dobrze wpływają wiersze. Są one w stanie przedstawić poruszany problem nie tylko słowami, ale też pobudzić słuchaczy do myślenia i wyobrażenia sobie problemu w sposób, o którym sami mogliby nie pomyśleć. Często też bardzo łatwo wpadają do głowy - rymowane linijki aż się proszą o zapamiętanie i późniejszą recytację. Dlatego warto wygłosić dzieciom jeden z tych wierszy i może nawet poprosić ich o nauczenie się go na pamięć:

Kazimierz Kotynia "Apel prośba"

Człowieku! Obudź się!
Czy musisz być głuchy na Ziemi wołanie?
Ważne problemy masz do rozwiązania.
Pamiętaj trując glebę, powietrze i wodę,
Niszczysz Ziemi swoistą urodę!
Jeśli z przyrodą nie obejdziesz się należycie zniszczysz także swoje życie!

 

"Do całej Ziemi"

Do całej Ziemi szczęśliwej,
jak wielka i bogata,
do wszystkiego, co wolne i żywe
na wszystkich końcach świata.
Do drzew w lesie,
do ptaków nad polem,
do ludzi, zwierząt i skał,
i do słońca,
które z nieba niesie
jak snopy żyta -
pęki życiodajnych strzał.
Do wszystkich wołam:
Ziemię macie tylko jedną...
Ziemię piękną,
Ziemię cierpliwą,
Ziemię jedyną,
nikt jej nie powtórzy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy to dzień wolny?
  2. Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
  3. Kiedy jest Dzień bez Krawata 2019? Data nietypowego święta
  4. Światowy Dzień Roweru - kiedy wypada w tym roku? Przyjedź rowerem do pracy
  5. Kiedy jest Dzień bez Alkoholu? Czy to międzynarodowe święto?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News