Kiedy jest Dzień Lotnictwa Wojskowego? Piloci wojskowi też mają swoje święto!

Kiedy jest Dzień Lotnictwa Wojskowego? Piloci wojskowi też mają swoje święto! Źródło: flickr.com/ajw1970

Dzień Lotnictwa Wojskowego już dziś! Piloci wojskowi, tak jak ich cywilni odpowiednicy, mają swoje własne święto. Kiedy ono przypada i jak się je świętuje?

Dzień Lotnictwa Wojskowego już dziś. Lotnictwo to niewątpliwie jeden z najbardziej istotnych typów komunikacji dla współczesnego świata. Lotniska na całym świecie codziennie obsługują miliony pasażerów i tony ładunków, a czas podróży pomiędzy najodleglejszymi zakątkami świata skrócił się z miesięcy jeszcze kilkaset lat temu, do zaledwie kilku godzin. 

Historia lotnictwa

Historia współczesnego lotnictwa zaczyna się już w 1783 roku, wraz z pierwszym udokumentowanym lotem balonem na gorące powietrze. Od tego czasu nastąpiły w nim ogromne postępy. W 1903 roku bracia Wright po raz pierwszy wznieśli się w powietrze na skrzydłach samolotu, a bariera dźwięku została przekroczona już 44 lata później - w 1947 roku. 

Dzień Lotnictwa Wojskowego 10 kwietnia - co to jest?

Od początku swojej historii, lotnictwo było tematem bardzo interesującym dla wojska, które bardzo przyczyniło się do jego rozwoju. Wiele z innowacji, które później znalazły swoje miejsce na pokładach samolotów pasażerskich, zostało wynalezionych przez wojskowych inżynierów i zastosowanych po raz pierwszy w samolotach wojskowych. Piloci wojskowi od samego początku starali się przełamywać ograniczenia związane z lataniem i doprowadzać siebie i maszyny do granic możliwości, co przyczyniło się do tak szybkich postępów tej gałęzi przemysłu. Aby upamiętnić zasługi wojska dla rozwoju lotnictwa, 10 kwietnia obchodzimy Dzień Lotnictwa Wojskowego - jeden z kilku dni upamiętniających ważne zdarzenia i przełomy w historii transportu powietrznego.

Kiedy Dzień Lotnictwa Cywilnego, czy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki?

Jakie jeszcze lotnicze święta znajdziemy w kalendarzu? Zapewne najważniejszym jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki? Jest to dzień ustanowiony na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos, który odbył się 12 kwietnia 1961 roku. To wtedy Jurij Gagarin, jako pierwszy człowiek, doleciał na orbitę okołoziemską. Dlatego co roku, 12 kwietnia, obchodzimy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. 

Innym ważnym dniem dla lotników jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Został on ustanowiony przez ONZ w 1996 roku w celu upamiętnienia osiągnięć międzynarodowego lotnictwa cywilnego. Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego? Jego data została ustalona na 7 grudnia, czyli rocznicę powołania komisji ONZ do spraw lotnictwa. 

Kto świętuje Dzień Lotnictwa Wojskowego?

Wbrew pozorom, nie tylko piloci wojskowi mają 10 kwietnia swoje święto. Jest to też okazja do celebracji dla całego personelu związanego z siłami powietrznymi. Dlatego tego dnia pamiętajmy o pilotach, personelu technicznym sił powietrznych, ale też o osobach zajmujących się rozpoznaniem czy inżynierach pracujących nad nowymi technologiami dla wojsk powietrznych. Czy nawet najnowocześniejsze drony mają wtedy swoją małą imprezę?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Zamach na Jana Pawła II wciąż jest okryty tajemnicą. Dlaczego strzelali do papieża?
  4. Kto może dostać urlop dla poratowania zdrowia? W jakim przypadku?
  5. Czy szczepionki powodują autyzm? Obalamy skandaliczny mit!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News