Dzień Kosmosu w szkole i w przedszkolu. Jakie zajęcia przygotować uczniom?

Dzień Kosmosu w szkole i w przedszkolu. Jakie zajęcia przygotować uczniom? Źródło: pexels.com/Pixabay

Dzień Kosmosu w przedszkolu to cudowna okazja do zapoznania podopiecznych z ciekawostkami dotyczącymi wszechświata, w którym żyjemy. Jakie zajęcia możemy zaproponować dzieciom, aby nie tylko czegoś się nauczyły, ale też mogły dobrze się przy tym bawić? Podpowiadamy!

Dzień Kosmosu w przedszkolu i szkole to często kosmiczna zabawa! Dzieci często w swojej wyobraźni wylatują na inne planety i zwiedzają najodleglejsze galaktyki. Dzień kosmosu może być okazją, aby szkoła towarzyszyła im w tych wędrówkach i przy okazji pomogła im wynieść z nich więcej, niż tylko zabawę - czyli dodatkową garść informacji.

Dzień Kosmosu w przedszkolu - scenariusz zajęć

Dzień Kosmosu to okazja, aby dzieci ruszyły swoją wyobraźnią - przecież najodleglejszych zakątków kosmosu nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Może też zachęcimy którąś z naszych podopiecznych do zostania kosmonautką lub kosmonautą. Ważne jednak, aby taką lekcję zacząć od zapoznania dzieci z tematem - można pokazać albumy ze zdjęciami kosmosu, z astronautami, pojazdami kosmicznymi i rynsztunkiem potrzebnym do wyprawy w kosmos. Ważne jest też, aby objaśnić wszystkim, do czego służą poszczególne przyrządy.

Po takim wprowadzeniu mamy wiele możliwości dalszej zabawy. Warto pozwolić dzieciom trochę się poruszać - możemy więc zaproponować im piosenkę o kosmosie, w czasie której będą grupowo udawać rakiety. "Leć rakieto" jest idealną przyśpiewką do takich zabaw - podczas zwrotek mogą na przykład udawać odlot rakiety stopniowo kucając, aby tylko wystartować na pierwsze słowa "Leć rakieto" w refrenie. 

Poza tym dobrze zaznajomić dzieci z tym, jak wygląda i działa układ słoneczny. Dzieci uwielbiają doświadczać wszystkiego empirycznie - dlatego też lekcja polegająca na  stworzeniu żywego modelu układu słonecznego bez wątpienia zrobi furorę! Na początku losujemy role, które dzieci przybiorą - Słońce, planety i księżyce - w zależności od liczebności naszych podopiecznych. Następnie ustawiamy ich na odpowiednich orbitach. W tym momencie przychodzi najtrudniejszy moment zabawy - ich zadaniem będzie chodzenie po swoich orbitach w taki sposób, aby nie odłączyć się od układu słonecznego i nie spowodować kolizji z innym ciałem niebieskim! Po chwili na pewno przyznają, że bycie planetą nie jest łatwe!

Scenariusz na Dzień Kosmosu - praca plastyczna to zawsze dobry pomysł

Jeżeli uważamy, że zabawy ruchowe lub słowne nie są danego dnia dobrym pomysłem, Dzień Kosmosu to świetna okazja do stworzenia z dziećmi ciekawych prac plastycznych z materiałami, które bez wątpienia sprawią im wiele frajdy. Aby połączyć dobrą zabawę z ćwiczeniem wyobraźni możemy zaproponować naszym podopiecznym stworzenie galaktyk!

Do takich prac nie jest nam potrzebne wiele - wystarczą duże kartki papieru, najlepiej w formacie A3. Do tego niezbędny będzie klej - zwykły klej w sztyfcie powinien dobrze spełnić swoje zadanie - i różnokolorowy brokat. Zadaniem dzieci będzie stopniowe smarowanie kartki klejem i wysypywanie na nią brokatu - kształty i szlaczki, które ułożą, będą pięknymi przedstawieniami odległych galaktyk. Możemy nawet porównać dzieła dzieci ze zdjęciami kosmosu, które znajdziemy w Internecie - może któreś niechcący idealnie odwzoruje Drogę Mleczną.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy jest Dzień Rodzeństwa? To już dziś
  2. Kiedy jest Dzień Bibliotekarza? Możemy uniknąć kary za przetrzymanie książek
  3. Kiedy jest Dzień bez Makijażu? Gotowa wyjść na ulicę niepomalowana?
  4. Rocznica stworzenia Chanel No 5. Kiedy powstały najsłynniejsze perfumy świata?
  5. Zalegasz z książką w bibliotece? W maju nie musisz płacić kary za przetrzymanie
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News